22 Սեպտեմբերի 2025 - 17:19
Հայաստանի Հանրապետության մեղադրվող քաղաքացիների քրեական գործով դատավարությունը շարունակվել է սեպտեմբերի 22-ին՝ Բաքվի ռազմական դատարանում փաստաթղթերի ընթերցմամբ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ ընթերցված փաստաթղթերից մեկը վերաբերում է՝ 1992 թվականի փետրվարին Շուշայի շրջանի Մալըբեյլի և Գուշչուլար գյուղերի խոշոր և փոքր տրամաչափի զենքերով ինտենսիվ հրետակոծությանը, ինչպես նաև երկու գյուղերի վրա ծանր տեխնիկայի կիրառմամբ հարձակմանը։ Այս իրադարձությունների արդյունքում Մալըբեյլի գյուղում զոհվել է 12 մարդ, ևս երեքը անհետ կորել են, իսկ Գուշչուլար գյուղում զոհվել է չորս մարդ, ինը պատանդ է վերցվել։
Խոջավենդի շրջանում LAZ ավտոբուսի հրետակոծությանը վերաբերող փաստաթղթի ուսումնասիրության ժամանակ նշվել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել 1991 թվականի սեպտեմբերի 8-ին՝ Քիշ գյուղի ֆերմայի մոտ։ Հայերի կողմից ավտոբուսի վրա ինքնձիգնրից կրակոցների հետևանքով տեղում զոհվել է յոթ մարդ, ևս 27-ը՝ վիրավորվել։
Նշենք, որ շարունակվում է Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի արդյունքում՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարելու, պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմի նախապատրաստման և վարման, ցեղասպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտման, ինչպես նաև ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության բռնի զավթման, նրա բռնի պահպանման և բազմաթիվ այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող ՀՀ քաղաքացիների դատավարությունը։

• В Бакинском суде оглашены документы по делу о нападениях армян на сёла Малыбейли и Гушчулар
Судебный процесс по уголовному делу в отношении обвиняемых граждан Республики Армения продолжился 22 сентября в Бакинском военном суде оглашением документов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, один из оглашенных документов связан с интенсивным обстрелом из крупно- и малокалиберного оружия сел Малыбейли и Гушчулар Шушинского района в феврале 1992 года, а также нападением на оба села с применением тяжелой техники. В результате этих событий в селе Малыбейли было убито 12 человек, еще 3 – пропали без вести, а в селе Гушчулар погибло 4 человека, 9 – взяты в заложники.
В ходе исследования документа по факту обстрела автобуса марки ЛАЗ в Ходжавендском районе говорилось о том, что инцидент имел место 8 сентября 1991 года близ фермы села Киш. В результате обстрела автобуса армянами из автоматов на месте погибло 7 человек, еще 27 – получили ранения.
Отметим, что продолжается суд над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в совершении преступлений против мира и человечности в результате военной агрессии Армении, военных преступлениях, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате власти, ее насильственном удержании и многочисленных других преступлениях.