• Ամրուլլաևը՝ Թուրքիայում ադրբեջանական դպրոցի բացման մասին
Oxu.Az-ի փոխանցմամբ, գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը այս մասին հայտարարել է՝ Բաքվի թուրքական Անադոլու լիցեյի Ահմեդլիում մասնաճյուղի բացման ժամանակ։
Նա նշել է, որ սա կլինի առաջին ադրբեջանական դպրոցը, որը կբացվի երկրի սահմաններից դուրս։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ սա առաջին անգամ կիրականացվի Թուրքիայում և չափազանց օգտակար կլինի Ստամբուլում ապրող մեր քաղաքացիների համար։ Սա ավելի կարագացնի համագործակցությունը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կրթական համակարգում։
«Մենք թուրքական պատվիրակության հետ կմեկնենք Ղարաբաղ, կծանոթանանք՝ Ֆիզուլիում, Աղդամում, Շուշայում և Խանքենդիում վերջին տարիներին կատարված աշխատանքներին։ Միաժամանակ կստորագրվի մասնագիտական կրթության վերաբերյալ համաձայնագիր, որը նախատեսում է՝ Ադրբեջանի երկու մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների համատեղ կառավարում և, ամենակարևորը՝ դիպլոմների փոխադարձ ճանաչում», - ասել է նա:

• Амруллаев об открытии азербайджанской школы в Турции
Как сообщает Oxu.Az, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев на открытии филиала Бакинского турецкого лицея Анадолу в Ахмедлы.
Он отметил, что впервые за пределами страны будет открыта азербайджанская школа.
«Мы очень рады, что это впервые будет реализовано в Турции и будет чрезвычайно полезно для наших граждан, проживающих в Стамбуле. Это еще больше ускорит сотрудничество в системе образования Турции и Азербайджана.
Мы отправимся в Карабах с турецкой делегацией, ознакомимся с работами, проведенными в последние годы в Физули, Агдаме, Шуше, Ханкенди. В то же время будет подписано соглашение в сфере профессионального образования, которое предусматривает совместное управление двумя учреждениями профобразования в Азербайджане и, что особенно важно, взаимное признание дипломов», — сказал он.