• Քյամրան Ալիև. Վաշինգտոնի համաձայնագրերը՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության համաշխարհային մասշտաբով ճանաչում
22 Սեպտեմբերի 2025 - 13:35
Ադրբեջանը մնացել է խաղաղության և դիվանագիտական կարգավորման կողմնակից, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նրա տարածքները գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գլխավոր դատախազ Քամրան Ալիևը հայտարարել է Բաքվում՝ «Ինքնիշխանության պաշտպանություն. Դատախազության կարգավիճակը Սահմանադրության մեջ» միջազգային համաժողովում։
«Չնայած ՄԱԿ-ի չորս բանաձևերի առկայությանը, որոնք ճանաչում են ադրբեջանական հողերի օկուպացիան և պահանջում դրանց անվերապահ ազատագրումը, հայկական կողմը չի վերադարձրել զավթված տարածքները։ Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, այսօր էլ մնում է խաղաղության կողմնակից», - ասել է գլխավոր դատախազը։
Ալիևը նշել է, որ Սպիտակ տանը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ երկրի խաղաղության գործընթացին նվիրվածության հստակ օրինակ է հանդիսանում։
«Այս փաստաթուղթը իրենից ներկայացնում է ոչ միայն երկու պետությունների միջև հարաբերությունների նոր էջ, այլև պատմական շրջադարձային կետ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանի հետագա տնտեսական զարգացման գործում։ Միևնույն ժամանակ, այս փաստաթուղթը հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում համաշխարհային մասշտաբով», - ընդգծել է գլխավոր դատախազը։

• Камран Алиев: Вашингтонские соглашения — признание суверенитета Азербайджана в мировом масштабе
Азербайджан оставался сторонником мира и дипломатического урегулирования, даже когда его территории находились под армянской оккупацией.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил генеральный прокурор Камран Алиев на международной конференции «На страже суверенитета: статус прокуратуры в Конституции» в Баку.
«Несмотря на наличие четырех резолюций ООН, признающих оккупацию азербайджанских земель и требующих их безоговорочного освобождения, армянская сторона не возвращала захваченные территории. Азербайджан, как и всегда, сегодня остается сторонником мира», — сказал генпрокурор.
Алиев отметил, что парафирование мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в Белом доме является ярким примером приверженности страны мирному процессу.
«Этот документ представляет собой не только новую страницу в отношениях между двумя государствами, но и историческую поворотную точку в обеспечении устойчивого мира и безопасности на Южном Кавказе, а также дальнейшего экономического развития региона. Одновременно этот документ является признанием суверенитета Азербайджана в мировом масштабе», — подчеркнул Генеральный прокурор.