• Ադրբեջանական գորգերն ու քաղցրավենիքները գրավել են Ուզբեկստանում փառատոնի հյուրերին
Ուզբեկստանի Կոկանդ քաղաքում անցկացված՝ Ժողովրդական կիրառական արվեստի III միջազգային փառատոնի և Միջազգային կավագործության ֆորումի շրջանակներում տեղի է ունեցել՝ մասնակից երկրների աշխատանքների ցուցահանդես: Մեր երկիրը ցուցահանդեսին ներկայացրել է՝ Ուզբեկստանում Ադրբեջանի դեսպանատանն առընթեր, Հեյդար Ալիևի անվան Ադրբեջանի մշակութային կենտրոնը:
Այս մասին AZERTAC-ին տեղեկացրել են Ադրբեջանի մշակութային կենտրոնից:
Նշվել է, որ Կենտրոնի անկյունում՝ ներկայացված են ադրբեջանական մշակույթի, պատմության և պետականության վերաբերյալ հրատարակություններ, ինչպես նաև ուզբեկերեն լեզվով հրատարակված գրքեր: Բացի այդ, ցուցադրվել են նաև հուշանվերներ, ձեռագործ արտադրանք, գորգեր և այլ իրեր, որոնք պատրաստվել են ադրբեջանցի արհեստավորների կողմից:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել են նաև՝ բաքվեցի գորգագործ և մանրանկարիչ Աղասադըգ Սուլեյմանովի աշխատանքները: Այցելուները ծանոթացել են Ադրբեջանի մշակութային կենտրոնի անկյունին և համտեսել շեքերբուրա, փախլավա և այլ ազգային քաղցրավենիք:

22 Сентября 2025 - 10:56
В рамках III Международного фестиваля народно-прикладного искусства и Международного гончарного форума, прошедших в городе Коканд (Узбекистан), состоялась выставка работ стран-участниц. Нашу страну на выставке представлял Азербайджанский культурный центр имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщили в Азербайджанском культурном центре.
Было отмечено, что в уголке Центра представлены издания об азербайджанской культуре, истории и государственности, а также книги, изданные на узбекском языке. Кроме того, были представлены сувениры, изделия ручной работы, ковры и другие изделия, изготовленные азербайджанскими мастерами.
На выставке также были представлены работы бакинского художника-ковровщика и миниатюриста Агасадыга Сулейманова. Посетители ознакомились с уголком Азербайджанского культурного центра, попробовали шекербуру, пахлаву и другие национальные сладости.