• Ի.Ալիև. Ադրբեջանը այն քիչ վայրերից մեկն է, որտեղ հակասեմիտիզմ չկա
Նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Ադրբեջանի հրեական համայնքին հրեական Նոր տարվա՝ Ռոշ Հաշանայի կապակցությամբ։
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ հրեական Նոր տարվա՝ Ռոշ Հաշանայի կապակցությամբ և հայտնում եմ իմ ամենաջերմ մաղթանքները։
Հրեական համայնքը հատուկ տեղ է զբաղեցնում Ադրբեջանում, որտեղ պատմականորեն տիրում են հանդուրժողականության առաջադեմ ավանդույթները և համակեցության բարձր կուլտուրան։ Հրեաները, որոնք այսօր մեր հասարակության անբաժանելի մասն են կազմում, դարեր շարունակ ապրել են այլ ժողովուրդների և հավատքների ներկայացուցիչների հետ կողք կողքի՝ խաղաղության, փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում։
Ժամանակակից աշխարհում Ադրբեջանը այն քիչ վայրերից մեկն է, որտեղ չկա հակասեմիտիզմ, քսենոֆոբիա և էթնո-կրոնական անհանդուրժողականություն։ Մշակութային բազմազանության պահպանումը, ազգային փոքրամասնությունների լեզվի և մշակույթի զարգացումը, բազմամշակութային արժեքների խթանումը Ադրբեջանում անցկացվող պետական քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից են։
Մեր հրեական ծագում ունեցող քաղաքացիները ակտիվորեն մասնակցում են հասարակական և քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ արժանի ներդրում ունենալով հասարակության մեջ ազգային և հոգևոր համերաշխության հետագա ամրապնդման և Ադրբեջանի իրողությունները միջազգային հանրությանը հասցնելու գործում», - ասվում է նախագահի ուղերձում։

• Алиев: Азербайджан — одно из немногих мест, где нет антисемитизма
Президент Ильхам Алиев направил поздравительное письмо еврейской общине Азербайджана по случаю еврейского Нового года — Рош ха-Шана.
«Сердечно поздравляю вас с новогодним праздником еврейского народа – Рош ха-Шана, выражаю самые теплые пожелания.
Еврейской общине принадлежит особое место в Азербайджане, где исторически царят прогрессивные традиции толерантности и высокая культура совместного проживания. Евреи, являющиеся сегодня неотъемлемой частью нашего общества, на протяжении столетий живут бок о бок с представителями других народов и конфессий в условиях мира, взаимного уважения и доверия.
В современном мире Азербайджан – одно из немногих мест, где нет антисемитизма, ксенофобии и этнорелигиозной нетерпимости. Сохранение культурного разнообразия, развитие языка и культуры этнических меньшинств, продвижение мультикультурных ценностей являются одними из приоритетных направлений проводимой в Азербайджане государственной политики.
Наши граждане еврейского происхождения активно участвуют во всех сферах общественно-политической жизни, вносят достойный вклад в дальнейшее укрепление национально-духовной солидарности в обществе, донесение реалий Азербайджана до мировой общественности.
Рош ха-Шана – символ обновления, духовной чистоты, доброты и солидарности. В этот знаменательный день еще раз поздравляю каждого из вас с праздником, желаю счастья вашим семьям, достатка вашим домам».