• Գաֆարովան պատմել է Ադրբեջանի գենդերային քաղաքականության ոլորտում ձեռքբերումների մասին։
Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ Մալայզիայի Կուալա Լումպուր քաղաքում՝ Հարավ-արևելյան Ասիայի Ազգերի Ասոցիացիայի Միջխորհրդարանական Ասամբլեայի կին քաղաքական առաջնորդների 2-րդ ֆորումում իր ելույթի շրջանակներում մանրամասն տեղեկացրել է՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի փորձը և գենդերային քաղաքականության ոլորտում մեր երկրի ձեռքբերումները։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը լիովին հանձնառու է կանանց իրավունքների պաշտպանությանը և որոշումների կայացման գործընթացում նրանց ակտիվ մասնակցության ապահովմանը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը կանանց ընտրելու իրավունք է տրամադրել 1918 թվականին՝ գերազանցելով եվրոպական երկրների մեծ մասին, Գաֆարովան ասել է, որ 2024 թվականի սեպտեմբերի ընտրություններից հետո, կանայք խորհրդարանում 125 տեղերից զբաղեցրել են 26-ը, ինչը վկայում է նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ նրանց թվի աճը:
Այսօր խորհրդարանի կին անդամները ներկայացված են խորհրդարանական կոմիտեերի մեծ մասում, ինչը թույլ է տալիս հաշվի առնել նրանց կարծիքը խորհրդարանի կողմից կարգավորվող բոլոր հարցերի քննարկման ժամանակ։
Միլի Մեջլիսի նախագահը նաև պատմել է՝ Ադրբեջանի գենդերային հարցերի հետ կապված գործունեության և միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում համապատասխան նախաձեռնությունների մասին։

18 Сентября 2025 - 09:19
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в ходе выступления на II Форуме женщин – политических лидеров Межпарламентской ассамблеи Ассоциации государств Юго-Восточной Азии в столице Малайзии Куала-Лумпуре подробно проинформировала об опыте парламента Азербайджана и достижениях нашей страны в области гендерной политики. Она отметила, что Азербайджан полностью привержен защите прав женщин и обеспечению их активного участия в процессе принятия решений.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, напомнив, что Азербайджан предоставил женщинам право голоса еще в 1918 году, опередив тем самым большинство европейских стран, С.Гафарова сказала, по итогам выборов, состоявшихся в сентябре 2024 года, женщины получили 26 из 125 мест в парламенте, что свидетельствует об увеличении их числа по сравнению с предыдущим периодом.
Сегодня женщины-депутаты представлены в большинстве парламентских комитетов, что позволяет учитывать их мнение при обсуждении всех вопросов, регулируемых парламентом.
Председатель Милли Меджлиса также рассказала о деятельности, связанной с гендерными вопросами, и соответствующих инициативах Азербайджана в международных парламентских организациях.