18 Սեպտեմբերի 2025 - 09:42
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ «Թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պրեկուրսորների և թմրամոլության անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի 2025-2030 թվականների պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է «ԱզերԹաք»-ը, փաստաթղթում ասվում է.
«Ղեկավարվելով Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության 109-րդ հոդվածի 3-րդ և 32-րդ կետերով՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության, թմրամոլության դեմ պայքարը ուժեղացնելու, ինչպես նաև այս ոլորտում իրականացվող համակարգային և համապարփակ միջոցառումների կայունությունն ապահովելու նպատակով, կարգադրում եմ.
1. Հաստատել՝ «Թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության, ինչպես նաև թմրամոլության դեմ պայքարի 2025-2030 թվականների պետական ծրագիրը» (այսուհետ՝ Պետական ծրագիր):
2. Ադրբեջանի Հանրապետության Նախարարների կաբինետին.
2.1. Իրականացնել՝ Պետական ծրագրում նախատեսված միջոցառումների կատարման համակարգումն ու վերահսկումը,
2.2. Լուծել այս կարգադրությունից բխող մյուս հարցերը:
3. Ադրբեջանի Հանրապետության թմրամոլության և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի պետական հանձնաժողովին.
3.1. Իրականացնել՝ Պետական ծրագրում նախատեսված միջոցառումների կատարման դիտարկում և գնահատում.
3.2. Տարին մեկ անգամ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին տեղեկացնել պետական ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման վիճակի մասին։

• В Азербайджане утверждена Госпрограмма по борьбе с наркоманией
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение об утверждении «Государственной программы по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их прекурсоров и наркоманией на 2025-2030 годы».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в документе говорится:
«Руководствуясь пунктами 3 и 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях усиления борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией, а также обеспечения устойчивости системных и комплексных мер, осуществляемых в этой сфере, постановляю:
1. Утвердить «Государственную программу по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2025-2030 годы» (далее - Государственная программа).
2. Кабинету министров Азербайджанской Республики:
2.1. осуществлять координацию и контроль за исполнением мер, предусмотренных в Государственной программе;
2.2. решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.
3. Государственной комиссии по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств Азербайджанской Республики:
3.1. осуществлять мониторинг и оценку исполнения мер, предусмотренных в Государственной программе;
3.2. раз в год информировать Президента Азербайджанской Республики о состоянии исполнения мер, предусмотренных в Государственной программе».