17 Սեպտեմբերի 2025 - 18:04
Ադրբեջանում զբոսաշրջային ծառայությունների ավելցուկը՝ 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է շուրչ 194.3 միլիոն դոլար, ինչը 15.3%-ով պակաս է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին նշված է՝ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի 2025 թվականի առաջին կիսամյակի վճարային հաշվեկշռի հաշվետվության մեջ։
Հաշվետվության համաձայն՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում փոխադարձ զբոսաշրջային ծառայությունների շրջանառությունն աճել է 2.1%-ով և կազմել 1.7 միլիարդ դոլար։ 194.3 միլիոն դոլարի դրական հաշվեկշիռը ձևավորվել է 946.4 միլիոն դոլարի զբոսաշրջային արտահանման և 752.1 միլիոն դոլարի ներմուծման հաշվին։
«Օտարերկրյա երկրների կողմից Ադրբեջանի բռեզիդենտներին մատուցված զբոսաշրջային ծառայությունների ծավալը կազմել է 752.1 միլիոն դոլար»։ «Դրանց 77.4%-ը կապված է եղել Ադրբեջանի քաղաքացիների անձնական ուղևորությունների հետ (բացառությամբ միկրոավտոբուսային ներմուծման համար նախատեսված միջոցների)», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։

17 Сентября 2025 - 17:04
В Азербайджане в январе-июне 2025 года профицит туристических услуг составил около 194,3 млн долларов США, что на 15,3% меньше показателя аналогичного периода 2024 года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщается в отчете Центрального банка Азербайджана о платежном балансе за первое полугодие 2025 года.
Согласно отчету, за первое полугодие текущего года оборот взаимных туристических услуг увеличился на 2,1% и составил 1,7 млрд долларов США. Положительное сальдо в размере 194,3 млн долларов США сформировалось в результате экспорта туристических услуг в 946,4 млн долларов США и импорта – 752,1 млн долларов США.
«Объем туристических услуг, оказанных зарубежными странами резидентам Азербайджана, составил 752,1 млн долларов США. 77,4% из них были связаны с личными поездками граждан Азербайджана (без учета средств на челночный ввоз)», — отмечается в информации.
Согласно статданным Госкомстата, за январь-июнь 2025 года в Азербайджан прибыло 1 млн 217,4 тыс. иностранцев и лиц без гражданства из 178 стран мира, что на 1,1% меньше показателя аналогичного периода прошлого года. При этом число граждан Азербайджана, выехавших за рубеж, сократилось на 0,7% и составило 988,2 тыс. человек.