17 Սեպտեմբերի 2025 - 15:56
Կասպից ծովի հարցերով բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի (ԲՄԱԽ) հաջորդ՝ 12-րդ նիստը կանցկացվի Ադրբեջանում։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը։
«2025 թվականի սեպտեմբերի 15-17-ը Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է՝ ԲՄԱԽ-ի Կասպից ծովի հարցերով 11-րդ նիստը։ Միջոցառմանը մասնակցել են՝ Թուրքմենստանի (ղեկավար՝ .Գ. Աթաջանով), Ադրբեջանի (ղեկավար՝ Ս.Ա. Շարիֆով), Իրանի (ղեկավար՝ Կ.Գ. Աբադի), Ղազախստանի (ղեկավար՝ Զ.Ա. Ամանժոլովա) և Ռուսաստանի Դաշնության (ղեկավար՝ Ն.Ն. Ուդովիչենկո) պատվիրակությունները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են՝ Կասպից ծովում ուղիղ ելման գծերի սահմանման մեթոդները։ Նիստի շրջանակներում քննարկվել են նաև՝ Կասպից ծովում համագործակցությունը և հնգակողմ ձևաչափով գործունեությունը, ինչպես նաև քննարկվել է տարբեր մակարդակներում միջոցառումների նախապատրաստումը։

17 Сентября 2025 - 15:56
Следующее, 12-ое заседание Рабочей группы высокого уровня (РГВУ) по вопросам Каспийского моря пройдет в Азербайджане.
Об этом сообщает Report со ссылкой на МИД Азербайджана.
«15-17 сентября 2025 года в МИД Туркменистана состоялось 11-ое заседание РГВУ по вопросам Каспийского моря. В мероприятии приняли участие делегации Туркменистана (руководитель — М.Г. Атаджанов), Азербайджана (руководитель — С.А. Шарифов), Ирана (руководитель — К.Г. Абади), Казахстана (руководитель делегации — З.А. Аманжолова) и Российской Федерации (руководитель — Н.Н. Удовиченко)», — говорится в сообщении.
В ходе заседания стороны обсудили методики установления прямых исходных линий на Каспийском море. В рамках заседания также был проведен обзор сотрудничества на Каспийском море и деятельности в пятистороннем формате, обсуждена подготовка к мероприятиям на различных уровнях.