• Ադրբեջանում վճարային հաշվեկշռի ավելցուկը գերազանցել է երկու միլիարդ դոլարը
Ադրբեջանում վճարային հաշվեկշռի ընթացիկ հաշվի ավելցուկը՝ այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում կազմել է 2.3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել են Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկից։
«Նախնական տվյալներով՝ վճարային հաշվեկշռի ընթացիկ հաշվի 6 ամիսների ընթացքում գրանցվել է 2.3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կամ ՀՆԱ-ի 6.3%-ի դրական մնացորդ», - ասվում է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի հիմնական փոխարժեքի վերաբերյալ տեղեկատվության մեջ։
Մաքսային պետական կոմիտեի տեղեկատվության համաձայն, արտաքին առևտրի դրական մնացորդը՝ 2025 թվականի 7 ամիսների ընթացքում կազմել է 1.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Ինչպես վերջին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Թալեհ Քյազիմովը, կանխատեսվում է, որ ընթացիկ հաշվի ավելցուկը այս տարի կկազմի 3.6-4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ 2026 թվականին՝ մոտ 3.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

• В Азербайджане профицит платежного баланса превысил два миллиарда долларов
В Азербайджане профицит счета текущих операций платежного баланса за 6 месяцев текущего года составил 2,3 млрд долларов США.
«По предварительным данным, по текущему счету платежного баланса за 6 месяцев зафиксировано положительное сальдо в размере 2,3 млрд долларов США или 6,3% к ВВП», — отмечается в информации ЦБА об учетной ставке.
Согласно информации Государственного таможенного комитета, положительное сальдо внешнеторгового баланса за 7 месяцев 2025 года также составило 1,6 млрд долларов США.
Как заявлял на последней пресс-конференции председатель ЦБА Талех Кязымов, профицит счета текущих операций до этого года прогнозируется на уровне 3,6-4 млрд долларов США, в 2026 году – около 3,5 млрд долларов США.