26 Օգոստոսի 2025 - 17:05
Նախագահ Իլհամ Ալիևի Վաշինգտոն կատարած հաղթական այցը, որը գտնվում էր ամբողջ համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում, ոչ միայն զգալիորեն ամրապնդեց Ադրբեջանի հեղինակությունն ու դիրքերը միջազգային քաղաքական ասպարեզում, այլև բացեց նոր հեռանկարներ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն ապահովելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասել է վարչապետ Ալի Ասադովը նախագահի Վաշինգտոն կատարած այցի արդյունքներին նվիրված կառավարության հատուկ նիստում։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևի ամենաբարձր մակարդակի հանդիպումը աշխարհի ամենահզոր պետության մայրաքաղաքում՝ Վաշինգտոնում, Սպիտակ տանը, որտեղ նրան մեծ հարգանքով ընդունեց նախագահ Դոնալդ Թրամփը, մեր պետության ղեկավարին ցուցաբերված հատուկ համակրանքը, անկեղծությունը և հյուրընկալությունը, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահի կողմից Սպիտակ տան խորհրդանշական բանալու հանձնումը Ադրբեջանի ղեկավարին՝ այս ամենը հանդիսանում է Իլհամ Ալիևի անհատականության և ղեկավարական որակների նկատմամբ Ամերիկայի նախագահի հատուկ վերաբերմունքի վկայություն», - ասել է կառավարության ղեկավարը։

• Али Асадов о триумфальном визите президента Ильхама Алиева в Вашингтон
Триумфальный визит президента Ильхама Алиева в Вашингтон, находившийся в центре внимания всего мирового сообщества, не только значительно укрепил авторитет и позиции Азербайджана на международной политической арене, но и открыл новые перспективы для обеспечения долгосрочного мира в регионе.
Как передает Report, об этом заявил премьер-министр Али Асадов на специальном заседании правительства, посвященном итогам визита президента в Вашингтон.
«Встреча президента Ильхама Алиева на высшем уровне в столице самого могущественного государства мира — Вашингтоне, в Белом доме, где его с большим уважением и почтением принял президент Дональд Трамп, особая симпатия, искренность и высокое гостеприимство, проявленные к главе нашего государства, а также вручение президентом США символического ключа от Белого дома лидеру Азербайджана — всё это яркое выражение особого отношения американского президента к личности и лидерским качествам Ильхама Алиева», — сказал глава правительства.