26 Օգոստոսի 2025 - 15:06
Ադրբեջանում անշարժ գույքի շուկայի ծավալը, կանխատեսումների համաձայն, 2025 թվականի վերջին կհասնի 501.33 միլիարդ դոլարի։
Ինչպես «Report»-ին հայտնել են Միջազգային վիճակագրական կոմիտեից, այդ գումարից 403.46 միլիարդ դոլարը բաժին է ընկնում բնակելի շենքերին, որոնք կազմում են շուկայի հիմնական հատվածը։
2025-2029 թվականներին այս հատվածի միջին տարեկան աճի տեմպը կկազմի 7.39%, և որպես արդյունք, շուկայի ծավալը 2029 թվականին կաճի մինչև 666.65 միլիարդ դոլար։
«Ադրբեջանի անշարժ գույքի շուկայում էլիտար անշարժ գույքի պահանջարկը աճում է։ Այս միտման հիմնական պատճառներից մեկը երկրում օտարերկրյա ներդրումների աճն է», - ասվում է զեկույցում։

• Международный статистический комитет: В Азербайджане растет спрос на элитную недвижимость
Как сообщили Report в Международном статистическом комитете, из указанной суммы на долю жилых домов, составляющих основной сегмент рынка, придется $403,46 млрд.
В 2025-2029 годах среднегодовой темп роста этого сегмента составит 7,39%, и в результате объем рынка в 2029 году вырастет до $666,65 млрд.
«На рынке недвижимости Азербайджана растет спрос на элитную недвижимость. Одной из основных причин этой тенденции является увеличение иностранных инвестиций в страну», — отмечается в сообщении.
Прогнозируется, что в этом году самый высокий доход от рынка недвижимости в мире будет зарегистрирован в США — $136,6 трлн.