• Ալիև. Ադրբեջանի գլխավոր նպատակը ինքնիշխանության լիակատար վերականգնումն էր
Պատմությունը կրկին ցույց տվեց, որ պատերազմի ավարտը 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ճիշտ քայլ էր։ Բայց դրա հետ մեկտեղ, այն ժամանակ մեր հողերի մի մասը դեռևս մեր վերահսկողության տակ չէր։ Այդ ժամանակից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը մեր առջև ծառացած գլխավոր նպատակը մեր երկրի ինքնիշխանության լիակատար վերականգնումն էր։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Քելբաջար քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Այսպես կոչված «Լաչինի միջանցքի» վերացումը և դրա վերածումը Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի, ինչպես նաև Լաչինի ուղղությամբ անցակետի ստեղծումը հայ-ադրբեջանական սահմանին, միաժամանակ կարևոր ռազմավարական կետերի գրավումը 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, «Ֆարրուխ», «Գըրխգըզ», «Սարըբաբա» գործողությունները՝ այս ամենը մեր փառավոր պատմությունն է, և սա մեր նպատակաուղղված քաղաքականության մի մասն էր», - ընդգծել է պետության ղեկավարը։

• Алиев: Главной целью Азербайджана было полное восстановление суверенитета
История еще раз показала, что прекращение войны 10 ноября 2020 года было самым правильным шагом. Но вместе с тем, в то время часть наших земель все еще не была под нашим контролем. Главной целью, стоящей перед нами с того времени до 19 сентября 2023 года, было полное восстановление суверенитета нашей страны.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, президент Ильхам Алиев заявил об этом на встрече с жителями города Кяльбаджар.
«Ликвидация так называемого «Лачинского коридора» и превращение его в дорогу Лачин-Ханкенди, а также создание контрольно-пропускного пункта на лачинском направлении на армяно-азербайджанской границе, в то же время взятие важных стратегических точек с ноября 2020 года до сентября 2023 года, операции «Фаррух», «Гырхгыз», «Сарыбаба» – все это наша славная история и все это было частью нашей целенаправленной политики», – подчеркнул глава государства.