• Ղարաբաղի համալսարանը հավաքել է օտարերկրյա թուրքագետների
Հաջողությամբ ավարտվել է Թյուրքագիտական 7-րդ ամառային դպրոցը, որն անցկացվել է 2025 թվականի օգոստոսի 10-ից 16-ը Ղարաբաղի համալսարանում և համատեղ կազմակերպվել Միջազգային թյուրքական ակադեմիայի և Թուրքիայի գիտությունների ակադեմիայի (TÜBA) կողմից։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են համալսարանի մամուլի ծառայությունից, ամառային դպրոցի հիմնական նպատակն էր ամրապնդել երիտասարդ գիտնականների գիտական ներուժը թյուրքագիտության ոլորտում, խթանել գիտելիքների և փորձի փոխանակումը տարբեր երկրներից մասնակիցների միջև և հնարավորություններ ստեղծել ուսումնասիրելու ժամանակակից գիտական մոտեցումներն ու գործնական հետազոտական մեթոդները։
Մեկ շաբաթ տևած ամառային դպրոցի շրջանակներում կազմակերպվել են ինտենսիվ դասընթացներ թուրքագիտության տարբեր ասպեկտների՝ լեզվաբանության, գրականագիտության, պատմության, ազգագրության և մշակութաբանության վերաբերյալ։

19 Августа 2025 - 09:37
Успешно завершилась VII Тюркологическая летняя школа, проходившая в Карабахском университете с 10 по 16 августа 2025 года и совместно организованная Международной тюркской академией и Академией наук Турции (TUBA).
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе университета, основной целью летней школы было укрепление научного потенциала молодых ученых в области тюркологических исследований, содействие обмену знаниями и опытом между участниками из разных стран, а также создание возможности для изучения современных научных подходов и практических методов исследования.
В рамках недельной летней школы были организованы интенсивные занятия по различным аспектам тюркологии – лингвистике, литературоведению, истории, этнографии и культурологии. В них приняли участие 32 молодых учёных и докторанта из Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Монголии, Северного Кипра и Македонии. Занятия проводили 15 известных учёных и специалистов, приглашённых из пяти стран – Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана.