21 Օգոստոսի 2025 - 09:42
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է Կարս-Իգդիր-Դիլուջու երկաթուղու (Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ սահման – խմբ.) շինարարության մեկնարկի ամսաթիվը։
Եղբայրական երկրի տրանսպորտի նախարարը հայտնել է, որ նոր տրանսպորտային նախագծի իրականացման մեկնարկի արարողությունը նախատեսված է օգոստոսի 22-ին։
«Նոր ճանապարհը զգալի ներդրում կունենա Հարավային Կովկասում տնտեսական համագործակցության մեջ, իսկ Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ, Պեկինից մինչև Լոնդոն լայն տարածքում բեռնափոխադրումների արդյունավետությունը ընդհանուր առմամբ կբարձրանա», - նշել է թուրք նախարարը։

21 Августа 2025 - 09:16
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулькадир Уралоглу обнародовал дату начала строительства железной дороги Карс-Ыгдыр-Дильуджу (граница с Нахчыванской Автономной Республикой – прим. ред.).
Глава Минтранса братской страны сообщил, что церемония начала реализации нового транспортного проекта намечена на 22 августа.
«Новая дорога внесет весомый вклад в экономическое сотрудничество на Южном Кавказе, а с открытием Зангезурского коридора, в целом повысится эффективность грузопотоков на широком пространстве от Пекина до Лондона», - отметил турецкий министр.