• Հեռախոսազրույց՝ Ադրբեջանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարների միջև
Օգոստոսի 20-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, Կոնստանտինոս Կոմբոսը շնորհավորել է Ադրբեջանին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռք բերված հաջողությունների համար։
Կողմերը քննարկել են Կիպրոսի Հանրապետության 2026 թվականի առաջին կեսին Եվրամիության խորհրդում նախագահության շրջանակներում իրականացվելիք ծրագրերը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր։ Կոնստանտինոս Կոմբոսը հայտարարել է Կիպրոսի պատրաստակամության մասին՝ ԵՄ-ում իր նախագահության ընթացքում նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

ЗакрытьСостоялся телефонный разговор глав МИД Азербайджана и Кипра
20 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с министром иностранных дел Республики Кипр Константиносом Комбосом.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Константинос Комбос поздравил Азербайджан с успехами в процессе нормализации отношений с Арменией, достигнутыми во время визита президента Ильхама Алиева в США.
Стороны обсудили планы в рамках председательства Республики Кипр в Совете Европейского союза в первом полугодии 2026 года, а также региональные вопросы. Константинос Комбос заявил о готовности Кипра во время председательства в ЕС внести вклад в установление мира в регионе. В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.