• Բաքուն և Մադրիդը քննարկել են հարաբերությունների վիճակը և զարգացման հեռանկարները
Օգոստոսի 20-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, իսպանացի նախարարը շնորհավորել է Բաքվին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռք բերված հաջողությունների կապակցությամբ։
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի և Իսպանիայի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների ներկայիս վիճակը և զարգացման հեռանկարները։ Ընդգծվել է առևտրատնտեսական, էներգետիկ, զբոսաշրջային, հումանիտար և կրթական ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը, և գոհունակությամբ նշվել է Իսպանիայի վարչապետի այցը Ադրբեջան COP29-ի շրջանակներում։

• Баку и Мадрид обсудили состояние и перспективы развития отношений
20 августа состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Азербайджана и Испании – Джейхуном Байрамовым и Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, испанский министр поздравил Баку с успехами в процессе нормализации отношений с Арменией, достигнутыми во время визита президента Азербайджанской Республики в США.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития связей между Азербайджаном и Испанией, а также между Азербайджаном и Европейским союзом. Была подчеркнута важность сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, туристической, гуманитарной и образовательной сферах, с удовлетворением отмечен визит премьер-министра Испании в Азербайджан в рамках COP29.
Джейхун Байрамов обсудил с испанским коллегой подготовку к следующему раунду политических консультаций, которые пройдут в ближайшее время в Баку.
В ходе разговора также состоялся обмен мнениями по региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.