• Արդյո՞ք Ադրբեջանին սպառնում է ավերիչ երկրաշարժ.
Այս մասին Report-ին ասել է ԱՀ ԳԱԱ-ին կից Սեյսմոլոգիական ծառայության հանրապետական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Գուրբան Եթիրմիշլին։
Նրա խոսքով՝ աշխարհում, օրինակ՝ Ճապոնիայում տեղի ունեցող ուժեղ երկրաշարժերը Խաղաղ օվկիանոսի սալերի շարժման արդյունք են.
«Հեռավորության, երկրաբանական և սեյսմոտեկտոնական պատճառներով դրանք չեն կարող ազդել Ադրբեջանի վրա կամ ակտիվացնել երկրաշարժի օջախները։ Ադրբեջանը գտնվում է Արաբական և Եվրասիական մայրցամաքային սալերի վրա։ Դրանց վրա շարժումները այդքան էլ ուժեղ չեն։ Տեկտոնական բեկվածքների ժամանակ տեղի ունեցող շարժումները չեն կարող ավերածություններ առաջացնել։ Ադրբեջանում նկատելի երկրաշարժեր լինում են, բայց դրանք վտանգավոր չեն։ Ընդհանուր առմամբ, մոտ ապագայում Ադրբեջանում ուժեղ աղետալի երկրաշարժ չի սպասվում»։

19 Августа 2025 - 16:21
Об этом сказал Report генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА Гурбан Етирмишли.
По его словам, сильные землетрясения, происходящие в мире, например, в Японии, являются результатом движения плит в Тихом океане:
«Из-за расстояния, геологических и сейсмотектонических причин они не могут повлиять на Азербайджан или активировать очаги землетрясений. Азербайджан расположен на Аравийской и Евразийской континентальных плитах. Движения на них не настолько сильны. Движения, происходящие во время тектонических разломов, не могут вызвать разрушения. В Азербайджане бывают ощутимые землетрясения, но они не опасны. В целом, в ближайшее время в Азербайджане не ожидается сильного катастрофического землетрясения».