• Փեզեշքիան. Իրանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությանը
Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում սահմանների ցանկացած փոփոխություն և աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատմանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Երևանում հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
Ինչպես նշել է Իրանի նախագահը, արտատարածաշրջանային ուժերի ցանկացած միջամտություն անընդունելի է Թեհրանի համար, քանի որ դա միայն կբարդացնի իրավիճակը։
«Տարածաշրջանում սահմանների ցանկացած փոփոխություն կարող է աշխարհաքաղաքական մրցակցության պատճառ դառնալ։ Այս առումով Կովկասում խաղաղությունը մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունի», - ընդգծել է Իրանի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Իրանը և Հայաստանը վճռական են գործընկերության մակարդակը բարձրացնել ռազմավարականի, կողմերը մտադիր են ակտիվացնել փոխայցելությունները։ Այս համատեքստում նա Փաշինյանին հրավիրել է Իրան։

• Пезешкиан: Иран поддерживает мир между Азербайджаном и Арменией
Иран считает неприемлемым любое изменение границ в регионе, а также поддерживает установление мира между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан в Ереване.
Как отметил президент ИРИ, для Тегерана недопустимо любое вмешательство внерегиональных сил, поскольку это лишь осложнит обстановку.
«Любые изменения границ в регионе могут стать причиной геополитического соперничества. В этой связи для нас мир на Кавказе имеет стратегическое значение», — подчеркнул президент ИРИ.
По его словам, Иран и Армения полны решимости повысить уровень партнерства до стратегического, стороны намерены активизировать взаимные визиты. В этом контексте он пригласил Пашиняна в Иран.