• Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը դուրս է գալիս շրջափակումից
Վաշինգտոնյան համաձայնագրերի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը, ավելի քան 30 տարվա մեկուսացումից հետո, ստացավ մի հնարավորություն, որը մինչև վերջերս անհավանական էր թվում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացման հարցը «լուծվում է հստակ շրջանակներում՝ տարածքային ամբողջականություն, ինքնիշխանություն, իրավասություն, սահմանների անձեռնմխելիություն»։
«Սա նշանակում է. հաղորդակցության ուղիները բացելուց առաջ անհրաժեշտ է ճշտել, սահմանազատել և սահմանագծել պետական սահմանը։ Իսկ սահմանն ունի պարտադիր ատրիբուտներ՝ սահմանային և մաքսային հսկողություն։
Այո, մենք նախկինում հայտարարել ենք սահմանային անցման գործընթացը պարզեցնելու մեր պատրաստակամության մասին, և հենց սա կլինի առաջիկա մանրամասն քննարկումների թեման։ Բայց սա որևէ նոր սպառնալիք չի ներկայացնում», - ասել է Փաշինյանը։

19 Августа 2025 - 09:02
В результате Вашингтонских соглашений Республика Армения, после более чем 30 лет изоляции, получила шанс, который ещё недавно казался невероятным.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в своем послании к народу.
По его словам, вопрос о том, каким образом будут открыты коммуникации между Арменией и Азербайджаном, «решается в ясных рамках: территориальная целостность, суверенитет, юрисдикция, неприкосновенность границ».
«Это значит: прежде чем открывать пути сообщения, необходимо уточнить, разграничить и демаркировать государственную границу. А у границы есть обязательные атрибуты — пограничный и таможенный контроль.
Да, мы ранее заявляли о готовности к упрощению пересечения границы, и именно это станет предметом предстоящих детальных обсуждений. Но никаких новых угроз это не несёт. Потому что в Вашингтонской декларации зафиксирован принцип взаимности. А это — гарантия, что с Азербайджаном будут найдены сбалансированные и взаимоприемлемые решения.
Эти договорённости имеют глобальное значение. И наша задача — превратить их в прочный фундамент для нового, мирного будущего Республики Армения», - заявил Пашинян.