ՓակելԲաքուն Բիշքեկին մանկական հիվանդանոց կնվիրի
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ղրղզական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է՝ Ղրղզստանի նախագահի գործերի վարչության պետ Կանըբեկ Թումանբաևը։
Նրա խոսքով՝ հիվանդանոցի կառուցման որոշումը կայացվել է՝ Ադրբեջանի և Ղրղզստանի նախագահների միջև բանակցությունների ընթացքում։
Սկզբում շինարարությունը նախատեսված էր Իսըկ-Կուլի շրջանում, սակայն նախագահ Սադըր Ժապարովի Ադրբեջան պաշտոնական այցից հետո, որոշվեց բժշկական հաստատությունը կառուցել Բիշքեկում:
Ներկայումս նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում։ Ակնկալվում է, որ նոր հիվանդանոցը կլինի լիովին հագեցած ժամանակակից բժշկական հաստատություն։

• Баку подарит Бишкеку детскую больницу
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на кыргызские СМИ, об этом заявил управляющий делами президента Кыргызстана Каныбек Туманбаев.
По его словам, решение о строительстве больницы было принято в ходе переговоров между президентами Азербайджана и Кыргызстана.
Изначально строительство планировалось в Иссык-Кульской области, однако после официального визита президента Садыра Жапарова в Азербайджан было принято решение возвести медицинское учреждение именно в Бишкеке.
В настоящее время ведется подготовительная работа. Ожидается, что новая больница будет полностью оснащенным современным лечебным учреждением.