23 Հուլիս 2025 - 10:07
IDEF-2025 17-րդ միջազգային պաշտպանական արդյունաբերության ցուցահանդեսին մասնակցելու համար Ստամբուլում գտնվող՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը հանդիպել է՝ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև ռազմական, ռազմատեխնիկական և ռազմակրթական ոլորտներում համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները։
Ընդգծվել է IDEF-2025 ցուցահանդեսի հատուկ նշանակությունը՝ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման առումով։ Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել՝ տարածաշրջանային անվտանգության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ավարտին՝ փոխադարձ ռազմական անվտանգության ամրապնդման վերաբերյալ փոխըմբռնման մասին հուշագիր է ստորագրվել։

• Гасанов и Гюлер подписали меморандум о взаимопонимании по укреплению взаимной военной безопасности
23 Июля 2025 - 10:07
Министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов, находящийся с визитом в Стамбуле для участия в 17-й Международной выставке оборонной промышленности IDEF-2025, встретился с министром национальной обороны Турции Яшаром Гюлером.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, на встрече было обсуждено текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между двумя странами в военной, военно-технической и военно-образовательной областях.
Было подчеркнуто особое значение выставки IDEF-2025 с точки зрения укрепления стратегического партнерства. Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и ряду других вопросов, представляющих взаимный интерес.
В завершение встречи был подписан меморандум о взаимопонимании по укреплению взаимной военной безопасности.