• Ադրբեջանցի իրավապաշտպանները ստուգել են ձերբակալված հայերի պահման պայմանները
Ադրբեջանի կտտանքների դեմ կոմիտեի նախագահ Թուրալ Հուսեյնովը և նրա տեղակալ Էլչին Շիրինովը մոնիթորինգ են անցկացրել՝ Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) ժամանակավոր պահման մեկոսարանը և հետաքննական մեկուսարանում։
Այս մասին Report-ին հայտնել է կոմիտեի փոխնախագահ Է. Շիրինովը։
Նրա խոսքով՝ ստուգայցը վերաբերել է ձերբակալվածների պահման պայմաններին, ձերբակալվածների հետ վերաբերմունքին, ինչպես նաև նրանց սննդի և դեղորայքի ապահովմանը։ Այցի ընթացքում ներկայացուցիչները հանդիպել են պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող հայազգի անձանց և այլ ձերբակալվածների հետ։
«Այս անձինք որևէ բողոք չեն ներկայացրել նրանց պահման կամ բուժման պայմանների վերաբերյալ։ Բոլոր խցերը հագեցած են հեռուստացույցներով ու ռադիոյով, և ապահովված է փաստաբանների հետ կապը։ Նրանց հնարավորություն է տրվում շաբաթը երկու անգամ զանգահարել և հանդիպել հարազատների հետ։ Հասանելի են մարզասրահ և գրադարան, ինչպես նաև ձերբակալվածներին փոխանցվում է տնից ուղարկված սնունդը», - նշել է Շիրինովը։
Նա հավելել է, որ վերանորոգումից հետո հետաքքնական մեկուսարանում պայմանները բարելավվել են. «Բոլոր խցերում տեղադրված են օդափոխիչներ, անհատական սանհանգույց: Կալանավորներին ամեն օր հնարավորություն է տրվում զբոսնելու մաքուր օդում»:

• Азербайджанские правозащитники проверили условия содержания задержанных армян
Председатель Азербайджанского комитета против пыток Турал Гусейнов и его заместитель Эльчин Ширинов провели мониторинг в изоляторе временного содержания и следственном изоляторе Службы государственной безопасности (СГБ).
Об этом Report сообщил заместитель председателя Комитета Э. Ширинов.
По его словам, проверка касалась условий содержания, обращения с задержанными, а также обеспечения их питанием и медикаментами. В ходе посещения представители встретились с лицами армянского происхождения, обвиняемыми в военных преступлениях, и другими задержанными.
«Эти лица не предъявили каких-либо жалоб на условия содержания или обращения с ними. Все камеры оборудованы телевизорами и радиоприёмниками, обеспечен доступ к адвокатам. Им предоставляется возможность дважды в неделю звонить по телефону и встречаться с родственниками. Доступны спортзал, библиотека, присылаемая из дома еда также передаётся задержанным», — отметил Ширинов.
Он добавил, что после ремонта условия в следственном изоляторе улучшились: «Во всех камерах установлена вентиляция, есть индивидуальные санузлы. Для задержанных предусмотрены ежедневные прогулки на свежем воздухе».