• Շուշայում Վագիֆի պոեզիայի հերթական օրեր են կազմակերպվել
Հուլիսի 22-ին Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամը, Մշակույթի նախարարությունը և Ադրբեջանի Գրողների միությունը Շուշայում՝ Վագիֆի պոեզիայի հերթական օրեր են կազմակերպել:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, միջոցառմանը մասնակցում են՝ պետական և կառավարական կառույցների ներկայացուցիչներ, գիտության և մշակույթի հայտնի գործիչներ։
Հիշենք, որ Վագիֆի պոեզիայի օրերի բացումը տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին Գազախի շրջանում, որտեղ ծնվել է Մոլլա Փանահ Վագիֆը։ Հուլիսի 15-ին Գյանջայում և հուլիսի 16-ին Աղդամի շրջանում շարունակված Պոեզիայի օրերը՝ կավարտվեն հուլիսի 23-ին Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք Շուշայում:
Պոեզիայի օրերի շրջանակներում Շուշայի տարբեր պատմամշակութային վայրերում, այդ թվում՝ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի կողմից վերականգնված Մոլլա Փանահ Վագիֆի թանգարանային-դամբարանային համալիրում, Նաթավանի տանը, «Ղարաբաղ» հյուրանոցում և Մեհմանդարովի առանձնատանը, կկազմակերպվեն պոեզիայի ժամեր, գրքերի ցուցահանդեսներ և շնորհանդեսներ, կներկայացվեն երաժշտական կոմպոզիցիաներ, կանցկացվի գիտական համաժողով, թատերական ներկայացումներ և տարբեր գրական-գեղարվեստական ծրագրեր։
Նշենք, որ Վագիֆի պոեզիայի օրերը Շուշայում սկսել են անցկացվել 1982 թվականին՝ համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի նախաձեռնությամբ։

• В Шуше организованы очередные Дни поэзии Вагифа
22 июля Фонд Гейдара Алиева, Министерство культуры и Союз писателей Азербайджана организовали в Шуше очередные Дни поэзии Вагифа.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии принимают участие представители государственных и правительственных структур, известные деятели науки и культуры.
Напомним, что открытие Дней поэзии Вагифа состоялось 14 июля в Газахском районе, где родился Молла Панах Вагиф. Дни поэзии, которые продолжились 15 июля в Гяндже и 16 июля в Агдамском районе, завершатся 23 июля в культурной столице Азербайджана - Шуше.
В рамках Дней поэзии в различных историко-культурных пространствах Шуши, включая музейно-мавзолейный комплекс Моллы Панаха Вагифа, отреставрированный Фондом Гейдара Алиева, дом Натаван, отель «Карабах» и особняк Мехмандарова, будут организованы часы поэзии, книжные выставки и презентации, представлены музыкальные композиции, также пройдет научная конференция, театрализованные представления и различные литературно-художественные программы.
Отметим, что Дни поэзии Вагифа стали проводиться в Шуше с 1982 года по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева.