• Փաշինյան. Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս պետք է ճանաչվեր ավելի վաղ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ափսոսանք է հայտնել, որ չափազանց ուշ է ճանաչել Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, նա այս մասին ասել է չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսում։
«Այո, 2022 թվականին ես ճանաչել եմ Ադրբեջանի և Ղարաբաղը նրա կազմում՝ տարածքային ամբողջականությունը։ Նման որոշում պետք է կայացվեր շատ ավելի վաղ», - ասել է նա՝ նշելով, որ սա ճիշտ է թե՛ քաղաքական, թե՛ իրավական և թե՛ բարոյական տեսանկյունից։
Փաշինյանի խոսքով՝ նա հասկացել է, որ Հայաստանը չի կարող ճանաչել իր տարածքային ամբողջականությունը՝ առանց ճանաչելու իր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ դրանք փոխկապակցված են։
«Դրա համար էլ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, որպես Հայաստանի վարչապետ, ես ճանաչել եմ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը», - ասել է նա։

16 Июля 2025 - 16:13
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом он сказал на пресс-конференции в среду.
«Да, в 2022 году я признал территориальную целостность Азербайджана и Карабах в его составе. Такое решение следовало принять значительно раньше», — сказал он, отметив, что это правильно как с политической, так и с правовой и моральной точек зрения.
По словам Пашиняна, он понял, Армения не может признать свою территориальную целостность без признания территориальной целостности своих соседей, поскольку они взаимосвязаны.
«Поэтому 6 октября 2022 года я, как премьер-министр Армении, признал территориальную целостность Армении», — сказал он.