16 Հուլիս 2025 - 14:14
Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարի որդին՝ Մութվալը Շըխլինսկին, ձերբակալվել է՝ .իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության գործով։
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է՝ Սվերդլովսկի մարզի փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Իգոր Պուտինցևը։
«Նա ձերբակալվել է, մենք այս տեղեկությունը ստացել ենք Քննչական կոմիտեից», - ասել է նա։
Մ. Շըխլինսկին իրավաբան է։
Սվերդլովսկի մարզի դատարանների միասնական մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ Լենինսկի դատարանը չորեքշաբթի օրը կքննարկի՝ Մութվալը Շըխլինսկու նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը։
Գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ Շըխլինսկու դեմ գործ է հարուցվել՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության կիրառում): Ինչպես հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները, երիտասարդը, հոր ձերբակալության ժամանակ անվտանգության ուժերից փախչելու փորձի ժամանակ, վնասվածքներ է հասցրել Ռոսգվարդիայի սպաներից մեկին։

• В Екатеринбурге задержан сын главы азербайджанской диаспоры
Сын главы азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Мутвалы Шыхлински задержан по делу о применении насилия в отношении представителя власти.
Об этом сообщил ТАСС президент Адвокатской палаты Свердловской области Игорь Путинцев.
«Задержан, мы теперь получили такую информацию от Следственного комитета», — сказал он.
М.Шыхлински является адвокатом.
В объединенной пресс-службе судов Свердловской области сообщили, что Ленинский суд в среду рассмотрит ходатайство о мере пресечения для Мутвалы Шыхлински.
Собеседник агентства рассказал, что в отношении Шыхлински возбуждено дело по ч. 1 ст. 318 (применение насилия в отношении представителя власти). Как сообщали российские СМИ, молодой человек в попытке уйти от силовиков во время задержания отца нанес одному из сотрудников Росгвардии травмы.