16 Հուլիս 2025 - 11:05
Euronews-ը՝ Խանքենդիում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել, հաղորդում է Trend»-ը։
«Ադրբեջանի Խանքենդի քաղաքում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովում առաջնորդները հատուկ ուշադրություն են հատկացրել՝ առևտրի, տրանսպորտային միջանցքների և անդամ պետությունների ու հրավիրված երկրների միջև տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարներն ու նախարարները հանդիպել են Խանքենդիում՝ քննարկելու առևտրային կապերի ամրապնդման և տարածաշրջանային կապակցվածության բարելավման ուղիները։
Գլխավոր քարտուղար Ասադ Մ. Խանը նշել է, որ գագաթնաժողովը սահմանել է՝ տրանսպորտային միջանցքների ինտեգրման զարգացման առաջնահերթությունները։
Ադրբեջանի տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբարովը ընդգծել է՝ երկրի դերը տարածաշրջանային շուկաների միավորման գործում։
Պակիստանի պատվիրակությունը ընդգծել է գագաթնաժողովի դիվանագիտական ներուժը, իսկ Նիգերիայի ներկայացուցիչը՝ բազմակողմ համագործակցությունը։
«Ամփոփիչ հռչակագրում կոչ է արվում՝ նվազեցնել առևտրային արգելքները, աջակցել սահմանային ենթակառուցվածքներին և ավելացնել Տնտեսական համագործակցության շրջանակներում առևտրի ներկայիս 8 տոկոսից այն կողմ», - ասվում է Euronews-ի հաղորդագրության մեջ։

16 Июля 2025 - 09:05
Euronews представил репортаж о 17-м саммите Организации экономического сотрудничества, прошедшем в Ханкенди, передает Trend.
«На 17-м саммите Организации экономического сотрудничества в Ханкенди (Азербайджан) лидеры уделили особое внимание торговле, транспортным коридорам и укреплению региональных связей между государствами-членами и приглашенными странами.
Руководители и министры стран-членов Организации экономического сотрудничества встретились в Ханкенди, чтобы обсудить пути укрепления торговых связей и улучшения региональной взаимосвязанности.
Генеральный секретарь Асад М. Хан заявил, что на саммите были определены приоритеты для развития интеграции транспортных коридоров.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров подчеркнул роль страны в объединении региональных рынков.
Делегация Пакистана подчеркнула дипломатический потенциал саммита, а представитель Нигерии сделал акцент на многостороннем сотрудничестве.
В итоговой декларации содержится призыв к сокращению торговых барьеров, поддержке трансграничной инфраструктуры и увеличению объемов торговли внутри ОЭС сверх ее нынешней доли в 8 процентов», - говорится в репортаже Euronews.