• Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև վիզային ռեժիմը վերացվել է
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, վիզային ռեժիմի վերացումը ուժի մեջ է մտել հուլիսի 16-ին՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիական ընդհանուր անձնագրերի տերերի համար վիզայի պահանջից փոխադարձ ազատման մասին» համաձայնագրի համաձայն, որը ստորագրվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Չինաստան կատարած պետական այցի ընթացքում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք ունեն վավեր քաղաքացիական անձնագրեր, և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք ունեն վավեր քաղաքացիական անձնագրեր, ազատվում են մյուս երկրի տարածք մուտք գործելու, ելքի և տարանցիկ անցնելու համար վիզային պահանջներից՝ յուրաքանչյուր ուղևորության համար ոչ ավելի, քան երեսուն (30) օր ժամկետով և հարյուր ութսուն (180) օրվա յուրաքանչյուր ժամանակահատվածում ոչ ավելի, քան իննսուն (90) օր ընդհանուր առմամբ։

16 Июля 2025 - 09:04
Как сообщает Report, отмена визового режима вступила в силу 16 июля в соответствии с «Соглашением между правительством Азербайджанской Республики и правительством Китайской Народной Республики о взаимном освобождении от визового требования владельцев общегражданских паспортов», подписанным в ходе государственного визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Китай.
Согласно документу, граждане Азербайджанской Республики, имеющие действительные общегражданские паспорта, и граждане Китайской Народной Республики, имеющие действительные общегражданские паспорта, освобождаются от визовых требований для въезда, выезда и транзитного проезда через территорию другой страны на срок не более тридцати (30) дней за каждую поездку и в общей сложности не более девяноста (90) дней в течение каждого периода в сто восемьдесят (180) дней.