• Ադրբեջանում քննարկել են լրատվամիջոցների դերը կրոնական հարցերի լուսաբանման գործում
«Ժամանակակից տեղեկատվական տարածք և դավանության ազատություն» համաժողովի շրջանակներում Շամախիում՝ «Կրոնի և լրատվամիջոցների միջև հարաբերությունները. նոր նպատակներ և մարտահրավերներ» թեմայով պանելային նիստ է անցկացվել։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, որպես նիստի մոդերատոր հանդես է եկել՝ Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի փոխնախագահ Գյունդուզ Իսմայիլովը։
Քննարկմանը մասնակցել են՝ Report տեղեկատվական գործակալության տնօրեն և Հոգևոր արժեքների քարոզչության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ֆուադ Հուսեյնալիևը, «Ադրբեջանական հեռուստատեսություն և ռադիոհեռարձակում» ՓԲԸ-ի փոխնախագահ Ռաֆիգ Հաշիմովը, Milli.az կայքի գլխավոր խմբագիր Էլչին Ալըօղլուն, ինչպես նաև գրող Շահրիյար Դել Գերանին:
Ֆուադ Հուսեյնալիևը առաջարկել է կրոնական թեմաներ լուսաբանող լրագրողների համար դասընթացներ անցկացնել։
«Այս դասընթացներին կարող են մասնակցել տարբեր կրոնական հոսանքների ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է ավելացնել հեռուստատեսությամբ կրոնական հաղորդումների քանակը։ «Ղուրանի փիլիսոփայական մեկնաբանությանը նվիրված հաղորդումները հատկապես պահանջված են։ «Օրինակ կարող է ծառայել Կոմիտեի նախագիծը՝ Ամին ծրագիրը», - նշել է նա։

• В Азербайджане обсудили роль медиа в освещении религиозных вопросов
В рамках конференции «Современное информационное пространство и свобода вероисповедания» в Шамахы прошла панельная сессия на тему «Отношения религии и медиа: новые цели и вызовы».
Как сообщает Report, модератором сессии выступил заместитель председателя Государственного комитета по работе с религиозными образованиями Гюндюз Исмаилов.
В обсуждении приняли участие директор Информационного агентства Report и член попечительского совета Фонда пропаганды духовных ценностей Фуад Гусейналиев, заместитель председателя ЗАО «Азербайджанское телевидение и радиовещание» Рафиг Гашимов, главный редактор сайта Milli.az Эльчин Алыоглу, а также писатель Шахрияр Дель Герани.
Фуад Гусейналиев предложил проводить тренинги для журналистов, освещающих религиозную тематику.
«В этих тренингах могут участвовать представители различных религиозных течений. Кроме того, необходимо увеличить количество религиозных программ на телевидении. Особенно востребованы передачи, посвященные философскому толкованию Корана. Примером может служить проект Комитета - программа Amin», - отметил он.