• Միրզիյոևը մեկնում է Ադրբեջան
Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը պետական այցով կժամանի Ադրբեջան 2025 թվականի հուլիսի 2-ից 4-ը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ուզբեկական լրատվամիջոցներին։
Այցի ծրագրի համաձայն՝ հուլիսի 2-3-ը Բաքվում կկայանա Բարձրագույն միջպետական խորհրդի երկրորդ նիստը, կանցկացվեն բարձրագույն մակարդակով բանակցություններ և այլ միջոցառումներ։ Հանդիպումների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել ուզբեկա-ադրբեջանական բարեկամության, ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա խորացումը։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի գործնական համագործակցության և փոխգործակցության ընդլայնմանը առաջնահերթ ոլորտներում։
Հուլիսի 4-ին Ուզբեկստանի ղեկավարը կայցելի Խանքենդի քաղաք, որտեղ կմասնակցի Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) 17-րդ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի ֆորումին մասնակցող երկրների ղեկավարների հետ։

02 Июля 2025 - 10:13
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев совершит государственный визит в Азербайджан с 2 по 4 июля 2025 года.
Об этом передает Armenia.Az со ссылкой на узбекские СМИ.
Согласно программе визита, 2–3 июля в Баку состоится второе заседание Высшего межгосударственного совета, а также пройдут переговоры и иные мероприятия на высшем уровне. В ходе встреч планируется обсудить дальнейшее углубление узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнёрства и союзничества. Особое внимание будет уделено расширению практической кооперации и взаимодействия в приоритетных сферах.
4 июля глава Узбекистана посетит город Ханкенди, где примет участие в работе 17-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС), а также проведёт ряд двусторонних встреч с лидерами стран-участниц форума.