01 Հուլիս 2025 - 11:10
Նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությամբ առաջին անգամ կազմակերպված «ՏՀԿ շաբաթվա» շրջանակներում հուլիսի 2-ին Լաչին քաղաքում կանցկացվի Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) Կանանց ֆորումը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հիմնական նպատակն է խթանել ՏՀԿ անդամ երկրների միջոլորտային համագործակցությունը՝ մարդկային զարգացման բոլոր ոլորտներում կանանց հնարավորությունները ընդլայնելու, ինչպես նաև ՏՀԿ տարածաշրջանում կայուն, ներառական հասարակությունների ձևավորման գործում կանանց դերը բացահայտելու և ամրապնդելու համար։
Ֆորումի շրջանակներում կքննարկվեն կանանց դերը մարդկային զարգացման մեջ՝ կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմադրողականությունն ապահովելու համար, փորձի փոխանակումը և այլ թեմաներ։

• В Лачине cостоится Форум женщин
В рамках «Недели ОЭС», впервые организуемой по инициативе Президента Ильхама Алиева, 2 июля в городе Лачин состоится Форум женщин Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, основная цель - содействие межсекторальному сотрудничеству стран ОЭС для расширения возможностей женщин во всех сферах человеческого развития, а также обозначение и усиление роли женщин в формировании устойчивых, инклюзивных обществ в регионе ОЭС.
На форуме будет обсуждаться роль женщин в развитии человека для обеспечения устойчивости к изменению климата, расширение возможностей женщин через образование, цифровая инклюзивность - инновации и обмен опытом и другие темы.
Форум также послужит платформой для диалога, сотрудничества и обмена опытом между женщинами-лидерами из разных стран региона ОЭС и соответствующих международных партнерских структур.