• Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Ռուսաստանի ԱԳՆ
Ռուսաստանի Դաշնությունում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևը կանչվել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ դեսպանին կանչելու պատճառը «Բաքվի ոչ բարեկամական գործողություններն» ու իբր ռուս լրագրողների անօրինական ձերբակալությունն է եղել։
Հիշեցնենք, որ «Սպուտնիկ-Ադրբեջան» գործակալության («Ռոսիա սեգոդնյա»-ի Բաքվի մասնաճյուղը) գրասենյակում ոստիկանության կողմից անցկացված գործողության ժամանակ ձերբակալվել են անձինք։
APA-ի կողմից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ՆԳՆ-ի կողմից անցկացված գործողության ընթացքում ձերբակալվել են Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) երկու աշխատակիցներ, որոնք աշխատում էին այս գործակալությունում։
«Սպուտնիկ-Ադրբեջան»-ի գործունեությունը որոշ ժամանակ առաջ դադարեցվել էր։
Չնայած դրան, պարզվել է, որ գործակալությունը շարունակում է իր գործունեությունը, և նրա աշխատակիցները գնում են աշխատանքի։

01 Июля 2025 - 09:08
По версии МИД России, поводом для вызова посла стали «недружественные действия Баку» и якобы незаконное задержание российских журналистов.
Напомним, что сегодня в ходе операции, проведенной полицией в офисе агентства «Спутник-Азербайджан» (Бакинское отделение российского МИА «Россия сегодня»), были задержанные.
Согласно информации, полученной АПА, в ходе операции МВД задержаны двое сотрудников Федеральной службы безопасности (ФСБ) России, работающих в этом агентстве.
Деятельность «Спутник-Азербайджан» была приостановлена некоторое время назад.
Несмотря на это, выяснилось, что агентство продолжает свою деятельность, а его сотрудники выходят на работу.