01 Հուլիս 2025 - 10:35
Diplomatic World Sweden կայքը, որը նախատեսված է քաղաքական գործիչների և Շվեդիայում օտարերկրյա դեսպանատների աշխատակիցների համար, հրապարակել է հոդված Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների վերջերս Արևելյան Զանգեզուրի և Ղարաբաղի շրջաններ կատարած այցի մասին: Երկօրյա այցի շրջանակներում, որը սկսվել է հունիսի 20-ին, դիվանագետները այցելել են Լաչին, Շուշա և Աղդամ քաղաքներ:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի ուղեկցությամբ պատվիրակությունը ծանոթացել է օկուպացիայից հետո Շուշայում և Աղդամում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքին, ինչպես նաև այցելել է պատմամշակութային կարևոր վայրեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Շուշայի պատմական տեսքի պահպանմանը, հուշարձանների վերականգնմանը և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Նշվում է, որ Աղդամում դիվանագետները զննել են նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից այս տարվա մայիսին բացված նոր երկաթուղային և ավտոբուսային կայարանային համալիրը, ինչպես նաև այցելել են Աղդամի արդյունաբերական պարկ, որտեղ իրականացվում են խոշոր ներդրումային նախագծեր: Ներկայացված օբյեկտների թվում են Mister Decor-ը՝ Հարավային Կովկասի առաջին պաստառների գործարանը, և Eel Electric ընկերությունը, որը մասնագիտացած է էլեկտրատեխնիկական սարքավորումների արտադրության մեջ։

01 Июля 2025 - 09:06
На сайте Diplomatic World Sweden, разработанным для политиков и сотрудников зарубежных посольств в Швеции, опубликована статья о недавнем визите представителей дипломатического корпуса, аккредитованного в Азербайджане, в регионы Восточный Зангезур и Карабах. В рамках двухдневной поездки, начавшейся 20 июня, дипломаты посетили города Лачин, Шуша и Агдам.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в публикации отмечается, что делегация, сопровождаемая помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым, ознакомилась в Шуше и Агдаме с ходом восстановительных работ после оккупации, а также посетила ключевые культурно-исторические объекты. Особое внимание было уделено сохранению исторического облика Шуши, реставрации памятников и развитию городской инфраструктуры.
Отмечается, что в Агдаме дипломаты осмотрели новый железнодорожно-автовокзальный комплекс, открытый президентом Ильхамом Алиевым в мае этого года, а также посетили Aghdam Industrial Park, где реализуются масштабные инвестиционные проекты. Среди представленных объектов - Mister Decor, первая на Южном Кавказе фабрика по производству обоев, и компания Eel Electric, специализирующаяся на выпуске электротехнического оборудования.
Поездка завершилась 21 июня отправлением скоростного поезда из Агдама в Баку и совместной фотографией участников у нового комплекса.