30 Հունիսի 2025 - 16:29
Ռուսաստանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան, Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի կողմից իրեն ուղղված դիմումից հետո, խնդրել է գլխավոր դատախազությանը՝ ստուգել Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի անդամների ձերբակալման հանգամանքները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Տատյանա Մոսկալկովան իր Telegram ալիքում հայտնել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան կապ է հաստատել իր հետ՝ հունիսի 27-ին Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների ձերբակալման, մահվան և մարմնական վնասվածքների հանգամանքների պարզաբանման վերաբերյալ։
«Ես կապ եմ հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության Գլխավոր դատախազության հետ՝ ձերբակալման օրինականությունն ու վավերականությունը, հանցագործություններ կատարելու մեջ կասկածվողների և տուժածների իրավունքների պահպանումը ստուգելու միջնորդությամբ», - գրել է նա։
Բացի այդ, Մոսկալկովան հայտնել է, որ մշտական կապի մեջ է Սվերդլովսկի մարզի մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մերզլյակովայի հետ, ով, իր հերթին, սերտ կապի մեջ է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի փաստաբանների և ներկայացուցիչների հետ։

30 Июня 2025 - 14:29
Уполномоченный по правам человека в РФ Татьяна Москалькова после обращения к ней омбудсмена Азербайджана Сабины Алиевой попросила генпрокуратуру проверить обстоятельства задержания членов азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге.
Как передает Armenia.Az, в своем Telegram-канале Татьяна Москалькова сообщила, что к ней обратилась уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики Сабина Алиева по поводу выяснения обстоятельств задержания, смерти и причинения телесных повреждений представителям азербайджанской диаспоры в России 27 июня.
«Обратилась в Генеральную прокуратуру Российской Федерации с ходатайством о проверке законности и обоснованности задержания, соблюдения прав подозреваемых в совершении преступлений и потерпевших», — написала она.
Кроме того, Москалькова сообщила, что находится в постоянном контакте с уполномоченным по правам человека в Свердловской области Татьяной Мерзляковой, которая, в свою очередь, тесно контактирует с адвокатами и представителями азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге.