• Իսա Հաբիբբեյլի. Մենք համագործակցում ենք Թուրքիայի հետ «մեկ ակադեմիա՝ երկու ղեկավարներ» սկզբունքով
Ադրբեջանի և Թուրքիայի գիտությունների ազգային ակադեմիաները զարգացնում են համագործակցությունը «մեկ ակադեմիա՝ երկու ղեկավարներ» սկզբունքով։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԱԳԱԱ) նախագահ, ակադեմիկոս Իսա Հաբիբբեյլին՝ ԱԳԱԱ-ի 80-ամյակի կապակցությամբ Անկարայի համալսարանում կայացած միջոցառումից հետո։
Նա հիշեցրել է, որ ակադեմիայի 80-ամյակի կապակցությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից կարգադրության ստորագրումից հետո՝ ԱԳԱԱ-ում սկսվել են արևմտյան ադրբեջանցիներին, թուրքական աշխարհին և արհեստական բանականությանը նվիրված գիտական հետազոտություններ, և այս համատեքստում Թուրքիայի հետ համագործակցությունը զգալիորեն ընդլայնվել է։
«Մեր ակադեմիայի հոբելյանական միջոցառման անցկացումը Անկարայի համալսարանի Սենատի դահլիճում, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի համալսարանների և գիտական հաստատությունների մերձեցումը այս խորացող համագործակցության օրինակ է հանդիսանում», - նշել է նա։

27 Июня 2025 - 10:54
Национальные академии наук Азербайджана и Турции развивают сотрудничество по принципу «одна академия — два руководителя».
Об этом Report заявил президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) академик Иса Габиббейли после мероприятия, проведённого в Анкарском университете по случаю 80-летия НАНА.
Он напомнил, что после подписания распоряжения президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым по случаю 80-летнего юбилея академии, в НАНА начались научные исследования, посвящённые выходцам из Западного Азербайджана, тюркскому миру и искусственному интеллекту, и в этом контексте сотрудничество с Турцией значительно расширилось.
«Проведение юбилейного мероприятия нашей академии в зале Сената Анкарского университета, а также сближение университетов и научных учреждений Азербайджана и Турции является примером этого углубляющегося сотрудничества», — отметил он.
Академик подчеркнул, что НАНА является одной из крупнейших научных организаций мира и уже добилась ряда значительных научных достижений: «Академия служит делу повышения интеллектуального уровня нашего народа. Именно здесь формируются и продолжают формироваться новаторские учёные».