• Ադրբեջանն ընտրվել է ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեի անդամ
Հունիսի 24-ին Նյու Յորքում կայացած՝ «Բոլոր աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիայի մասնակից պետությունների 12-րդ նիստում Ադրբեջանը ընտրվել է՝ ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեի անդամ՝ 2026-2029 թվականների համար:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, թափուր պաշտոնների համար Ադրբեջանից բացի մրցել են 7 երկրների թեկնածուներ։ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչը կոմիտեի անդամ է ընտրվել քվեարկության առաջին իսկ փուլում՝ ստանալով ամենաշատ ձայները։
ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեն բաղկացած է 14 անկախ փորձագետներից, որոնք վերահսկում են՝ «Բոլոր աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիայի իրականացումը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը ներկայացված է նաև Կանանց նկատմամբ խտրականության վերացման կոմիտեում և Տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային իրավունքների կոմիտեում։

25 Июня 2025 - 11:32
В рамках 12-го заседания государств-участников международной конвенции «О защите прав всех трудовых мигрантов и членов их семей», состоявшегося 24 июня в Нью-Йорке, Азербайджан был избран членом Комитета ООН по трудовым мигрантам на 2026-2029 годы.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве иностранных дел, наряду с Азербайджаном, за вакантные места боролись кандидаты из 7 стран. Представитель Азербайджанской Республики был избран членом комитета на первом же этапе голосования, набрав наибольшее количество голосов.
Комитет ООН по трудовым мигрантам состоит из 14 независимых экспертов, курирующих реализацию международной конвенции «О защите прав всех трудовых мигрантов и членов их семей».
Отметим, что Азербайджан также представлен в Комитете по ликвидации дискриминации в отношении женщин и в Комитете по экономическим, социальным и культурным правам.