• Գվադելուպայի ներկայացուցիչ. Մենք ուս ուսի կանգնած ենք Ադրբեջանի հետ՝ արդարության որոնման գործում
Ֆրանսիան անմիջական պատասխանատվություն է կրում Գվադելուպայի գաղութային ստրկացման համար, որը խորը հետք է թողել այս կարիբյան կղզու պատմության վրա։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում՝ «Գվադելուպայի ապագաղութացում. մարտահրավերներ և հեռանկարներ» միջազգային համաժողովում հայտարարել է՝ Գվադելուպայի ապագաղութացման միջազգային ճակատի քարտուղար Խոսե Մարտեն Ժան-Պիեռը։
«Գաղութային ճնշումները անասանելի տառապանքների պատճառ են դարձել բնիկ բնակչության համար։ Մեր բնական պաշարները անողոք կերպով խլեցին մեզանից, թափվեց անմեղ արյան ծով, հազարավոր մարդիկ զոհվեցին։ Շատերը չկարողացան գոյատևել այն անմարդկային պայմաններում, որոնցում մենք ստիպված էինք գոյատևել։ Այնուամենայնիվ, նույնիսկ ամենամռայլ ժամանակներում մեր կանայք և երեխաները շարունակեցին պայքարել անհավանական հպարտությամբ. նրանց քաջությունը դարձավ մեր գլխավոր զենքը՝ ճնշողներին դիմադրելու գործում», - ընդգծել է Ժան-Պիեռը։
Ապագաղութացման միջազգային ճակատի ներկայացուցիչը մասնավորապես ընդգծել է, որ Գվադելուպայի ժողովուրդը վճռականորեն դեմ է գաղութային քաղաքականության շարունակմանը ժամանակակից աշխարհում։
«Մենք ուս ուսի կանգնած ենք Ադրբեջանի կողքին՝ արդարության որոնման գործում։ Մենք խորին երախտագիտություն ենք հայտնում Բաքվի նախաձեռնող խմբին և Ադրբեջանի ողջ ժողովրդին՝ մեր պայքարում նրանց համերաշխության համար», - եզրափակել է Ժոզե Մարտին Ժան-Պիեռը։

25 Июня 2025 - 09:40
Франция несет прямую ответственность за колониальное порабощение Гваделупы, которое оставило глубокий след в истории этого карибского острова.
Как сообщает Report, с таким заявлением выступил секретарь Международного фронта деколонизации Гваделупы Жозе Мартен Жан-Пьер на международной конференции «К деколонизации Гваделупы: вызовы и перспективы» в Баку.
«Колониальный гнет привел к невыразимым страданиям коренного населения. У нас безжалостно отняли природные богатства, пролилось море крови невинных людей, тысячи погибли. Многие не смогли выжить в тех нечеловеческих условиях, в которых нас вынуждали существовать. Однако даже в самые темные времена наши женщины и дети продолжали борьбу с невероятной гордостью — их мужество стало нашим главным оружием в противостоянии угнетателям», — подчеркнул Жан-Пьер.
Представитель Международного фронта деколонизации особо подчеркнул, что народ Гваделупы решительно выступает против продолжения колониальной политики в современном мире.
«Мы стоим плечом к плечу с Азербайджаном в поиске справедливости. Мы выражаем глубокую благодарность Бакинской инициативной группе и всему народу Азербайджана за проявленную солидарность в нашей борьбе», — заключил Жозе Мартен Жан-Пьер.