• Ադրբեջանի Իրանի հետ սահմանակից տարածքներում ճառագայթման ֆոնի աճ չի գրանցվել
Իրանին սահմանակից տարածքներում, այդ թվում՝ Նախչըվանում, ճառագայթման ֆոնի աճ չի գրանցվել: Չափումները պարբերաբար իրականացվում են 30 կետերում՝ օգտագործելով ճառագայթման ֆոնի չափման համար հատուկ սարքեր:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է՝ արտակարգ իրավիճակների, Էկոլոգիայի և բնական պաշարների, թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունների համատեղ հայտարարության մեջ:
Չափումների ընթացքում շրջակա միջավայրում բնական ճառագայթման ֆոնի աճի դեպքեր չեն գրանցվել:
«Երկրի տարածքում, այդ թվում՝ սահմանամերձ շրջաններում, գործում են Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի կենտրոնի ավտոմատացված կայաններ: Այս կայանների օգնությամբ ճառագայթման ֆոնի ամենօրյա մոնիթորինգ է անցկացվում: Ընթացիկ դիտարկումների արդյունքների համաձայն՝ օդի ռադիոակտիվ աղտոտման դեպքեր չեն գրանցվել», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Նորարարության և թվային զարգացման գործակալության միջուկային հետազոտությունների դեպարտամենտի կողմից ռադիոլոգիական և ռադիոէկոլոգիական ուսումնասիրություններ են անցկացնում Ադրբեջանի հարավային սահմանային շրջաններում (Աստարա, Լենքորան, Մասալլը, Ջալիլաբադ, Բիլասուվար):

• В приграничных с Ираном территориях Азербайджана не зафиксировано повышения радиационного фона
В приграничных с Ираном территориях, включая Нахчыван, не зафиксировано повышения радиационного фона. Измерения проводятся регулярно в 30 точках с использованием специальных приборов для измерения радиационного фона.
Как сообщает Report, об этом говорится в совместном заявлении министерств по чрезвычайным ситуациям, экологии и природных ресурсов, цифрового развития и транспорта.
В ходе измерений случаев повышения естественного радиационного фона в окружающей среде не зафиксировано.
"На территории страны, в том числе в приграничных регионах, функционируют автоматизированные станции Центра мониторинга окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов. С помощью этих станций ежедневно проводятся наблюдения за радиационным фоном. По результатам текущих наблюдений случаев радиоактивного загрязнения воздуха не зафиксировано", - говорится в сообщении.
Отмечается, что Департаментом ядерных исследований Агентства инноваций и цифрового развития проводятся радиологические и радиоэкологические исследования в южных приграничных районах Азербайджана (Астара, Лянкяран, Масаллы, Джалилабад, Билясувар).