25 Հունիսի 2025 - 09:17
Եվրամիությունը երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության սրման գոտուց միության քաղաքացիների տարհանման գործում ցուցաբերած օգնության համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասը՝ Հաագայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողների հարցերին։
«Ես կապի մեջ եմ Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ՝ տարածաշրջանում լարվածության սրացումից ի վեր։ Ես նաև շնորհակալություն հայտնեցի նրան՝ մեր դիվանագետների և քաղաքացիների տարհանումը Ադրբեջանի միջոցով կազմակերպելու համար», - ասել է Կալլասը։
Նա նաև հայտնել է, որ իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ քննարկել է՝ Իրանում պատերազմի հնարավոր հետևանքները Ադրբեջանի համար։ «Ես նկատի ունեմ, ի թիվս այլ բաների, Իրանից դեպի Ադրբեջան եկող միգրացիոն ճնշումը», - նշել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։

• Кая Каллас выразила благодарность Азербайджану
Евросоюз выразил благодарность Азербайджану за помощь в вывозе граждан союза из зоны эскалации конфликта между Израилем и Ираном.
Как сообщает Report, об этом, отвечая на вопросы азербайджанских журналистов заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас на полях саммита НАТО в Гааге.
«Я находилась в контакте с министром иностранных дел Азербайджана с момента эскалации в регионе. Также поблагодарила его за организацию эвакуации наших дипломатов и граждан через Азербайджан», - заявила Каллас.
Она также сообщила, что обсуждала с азербайджанским коллегой возможные последствия войны в Иране для Азербайджана. «Я имею в виду в том числе миграционное давление, которое исходит от Ирана в направлении Азербайджана», - отметила глава евродипломатии.