• Իլհամ Ալիևն ընդունել է Բուլղարիայի Ազգային ասամբլեայի նախագահին
Հունիսի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Բուլղարիայի Ազգային ասամբլեայի նախագահ Նատալյա Կիսելովային։
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ադրբեջանա-բուլղարական հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում, ընդգծել է փոխադարձ այցելությունների և համատեղ նախագծերի կարևորությունը համագործակցության ընդլայնման գործում։ Պետության ղեկավարը նշել է երկկողմ քաղաքական կապերի բարձր մակարդակը և գոհունակություն է հայտնել՝ էներգետիկ ոլորտում մեր երկրների ակտիվ փոխգործակցության կապակցությամբ։ Նախագահը նաև նշել է Կիսելովայի մասնակցության կարևորությունը՝ Բաքվում անցկացվող Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստին, հույս է հայտնել, որ այս այցը արդյունավետ կլինի և լավ հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ օրակարգի հարցերի քննարկման համար։
Նատալյա Կիսելովան հիշեցրել է, որ Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամը աջակցել է՝ Բուլղարիայի Վելիկո Տըրնովո քաղաքում գտնվող «Տրապեզիցա» թանգարան-արգելոցի վերականգնմանը, նշել է, որ այս նախագիծը բարձր է գնահատվել Բուլղարիայի ժողովրդի կողմից և շնորհակալություն է հայտնել Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ դրա իրականացման համար։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է Բաքվում անցկացվող ՍԾՏՀ ԽՎ նիստի կարևորությունը և դրա դերը՝ մասնակից երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության ընդլայնման գործում։ Նշվել է, որ վեհաժողովի նախագահությունը Ադրբեջանից անցել է Բուլղարիային, և բարձր է գնահատվել Ադրբեջանի նախագահությունը այս կառույցում։
Հանդիպման ընթացքում նաև ընդգծվել է՝ մեր երկրների հաջող համագործակցությունն ու փոխադարձ աջակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, նշվել են առևտրատնտեսական ոլորտում, էներգետիկայի ոլորտում, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի ոլորտում կապերի հետագա ամրապնդման լայն հնարավորությունները։

• Ильхам Алиев принял председателя Национальной ассамблеи Болгарии
18 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев принял председателя Национальной ассамблеи Болгарии Наталию Киселову.
На встрече Ильхам Алиев отметил, что азербайджано-болгарские отношения носят стратегический характер, подчеркнул важность взаимных визитов и совместных проектов в расширении сотрудничества. Глава государства констатировал высокий уровень двусторонних политических связей и выразил удовлетворение активным взаимодействием наших стран в энергетической сфере. Президент также заявил о важности участия Киселовой в проходящем в Баку заседании Парламентской ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества, выразил надежду на то, что данный визит будет плодотворным и создаст хорошие возможности для обсуждения вопросов двусторонней повестки.
Наталия Киселова напомнила о том, что Фонд Гейдара Алиева оказал поддержку реставрации музейного заповедника «Трапезица» в болгарском городе Велико-Тырново, отметила, что этот проект был высоко оценен народом Болгарии и выразила благодарность президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой за его реализацию.
В ходе беседы было подчеркнуто значение проходящего в Баку заседания ПА ОЧЭС, его роль в расширении сотрудничества между парламентами стран-участниц. Было отмечено, что председательство в ассамблее перешло от Азербайджана к Болгарии, и дана высокая оценка председательству Азербайджана в этой структуре.
На встрече также было подчеркнуто успешное сотрудничество и взаимная поддержка наших стран в рамках международных организаций, отмечены широкие возможности для дальнейшего укрепления связей в торгово-экономической области, в энергетическом секторе, в том числе в секторе возобновляемой энергии.