04 Հունիսի 2025 - 12:05
Չորս տարի է անցել ադրբեջանցի լրագրողներ Սիրաջ Աբիշովի (AzTV հեռուստաալիքի օպերատոր) և Մահերրամ Իբրահիմովի (AZERTAC լրատվական գործակալության աշխատակից) զոհվելուց, որոնք Քելբաջարի շրջանի Սուսուզլուգ գյուղում պայթեցին հակատանկային ականի վրա։
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, որ 2021 թվականի հունիսի 4-ին, ժամը 11:00-ի սահմաններում, «ԿԱՄԱԶ» մակնիշի ուղևորատար մեքենան, որում գտնվում էին Քելբաջարի շրջանում ծառայողական պարտականություններ կատարելու համար գործուղված ԶԼՄ-ների աշխատակիցներ, Սուսուզլուգ գյուղի ուղղությամբ պայթել է հակատանկային ականի վրա։ Միջադեպի հետևանքով զոհվել են երկու լրագրող և մեկ պետական ծառայող, ևս չորս մարդ հոսպիտալացվել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։
Մահերրամ Ալի օղլու Իբրահիմովը ծնվել է 1982 թվականի ապրիլի 16-ին Հայաստանի Կրասնոսելսկի շրջանի (Չեմբերեկի շրջան, Գյոյչա մահալ) Արդանիշ գյուղում։ 2004 թվականի սեպտեմբերի 1-ից նա աշխատել է որպես Ադրբեջանի պետական լրատվական գործակալության (այժմ՝ AZERTAC) թղթակից, իսկ 2007 թվականի հունվարի 16-ից՝ որպես առաջատար թղթակից։ Երկու երեխաների հայր Մ. Իբրահիմովը հուղարկավորվել է հունիսի 5-ին՝ ծնողների կողքին, Աբշերոնի շրջանի Մուշֆիգաբադ ավանի գերեզմանատանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ Մահերրամ Իբրահիմովը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 3-րդ աստիճանի շքանշանով։
Սիրաջ Աբիշ օղլու Աբիշովը ծնվել է 1989 թվականի օգոստոսի 29-ին Գուբադլի քաղաքում։ 2019 թվականից նա սկսել է աշխատել AzTV-ում։ Ս. Աբիշովը, որը մեկ երեխա ուներ, հուղարկավորվել է Սումգայիթի Շեհիդների ծառուղում։
Նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ Սիրաջ Աբիշովը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 3-րդ աստիճանի շքանշանով։

• Четыре года назад азербайджанские журналисты подорвались на мине в Кяльбаджаре
Прошло четытре года со дня гибели азербайджанских журналистов Сираджа Абышова (оператор телеканала AzTV) и Магеррама Ибрагимова (сотрудник информационного агентства АЗЕРТАДЖ), подорвавшихся на противотанковой мине в селе Сусузлуг Кяльбаджарского района.
Как напоминает Armenia.Az, 4 июня 2021 года около 11:00 пассажирский автомобиль марки «КАМАЗ», в котором находились сотрудники СМИ, командированные для исполнения служебных обязанностей в освобожденный от оккупации Кяльбаджарский район, подорвался на противотанковой мине в направлении села Сусузлуг. В результате происшествия погибли двое журналистов и один госслужащий, еще четыре человека были госпитализированы с различными телесными повреждениями.
Магеррам Али оглу Ибрагимов родился 16 апреля 1982 года в селе Арданыш Красносельского района (Чемберекский район Гёйчинского махала) Армении. С 1 сентября 2004 года работал корреспондентом Азербайджанского государственного информационного агентства (ныне АЗЕРТАДЖ), с 16 января 2007 года - ведущим корреспондентом. Отец двоих детей М.Ибрагимов был похоронен 5 июня рядом с родителями на кладбище в поселке Мушфигабад Абшеронского района.
Распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева Магеррам Ибрагимов был награжден орденом «За заслуги перед Отечеством» 3-й степени.
Сирадж Абыш оглу Абышов родился 29 августа 1989 года в городе Губадлы. С 2019 года начал работать на AzTV. С.Абышов, у которого остался один ребенок, был похоронен на Аллее шехидов в Сумгайыте.
Распоряжением президента Ильхама Алиева Сирадж Абышов награжден орденом «За заслуги перед Отечеством» 3-й степени.