31 Մայիսի 2025 - 11:55
Մեծ Կովկասի տարածքով հոսող Էյրիչայ գետում ջրի մակարդակը բարձրացել է 3 սմ-ով, Գուդիալչայում՝ 2 սմ-ով, Կուր գետի ստորին հոսանքներում՝ Քյուր-Սուրրայում՝ 3 սմ-ով, Քյուր-Բանկում՝ 2 սմ-ով, իսկ Արազ գետի վերին հոսանքներում՝ 37 սմ-ով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, սա բխում է ավտոմատ հիդրոլոգիական կայանների տվյալներից՝ մայիսի 31-ի ժամը 10:00-ի դրությամբ։
Նշվում է, որ անդրսահմանային Կուր գետի Քյուր-Գըրագկեսեմեն կետում ջրի մակարդակը բարձրացել է 23 սմ-ով, ջրի սպառումը կազմում է 505 մ3/վրկ, ինչը կազմում է նորմայի 73%-ը։

• Уровень реки Араз повысился на десятки сантиметров
В реке Эйричай, протекающей по территории Большого Кавказа, уровень воды повысился на 3 см, в Гудиялчае на 2 см, в нижнем течении реки Кура в Кюр-Сурре на 3 см, в Кюр-Банке на 2 см, а в верхнем течении реки Араз на 37 см.
Как сообщает Armenia.Az, это следует из данных автоматических гидрологических станций по состоянию на 10:00 31 мая.
Отмечается, что в пункте Кюр-Гырагкясямян на трансграничной реке Куре уровень воды повысился на 23 см, расход воды составляет 505 м3/сек, что составляет 73% от нормы.