31 Մայիսի 2025 - 09:06
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ուսումնասիրվել են՝ Գյանջայի վրա հրթիռային հարձակմանը մասնակցած ՀՀ զինված ուժերի որոշ զինծառայողների անունները թվարկող փաստաթղթեր։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ ՀՀ Ստեփանավանի շրջանում տեղակայված 71-րդ ռազմական տեխնիկայի պահեստային բազայի (թիվ 51556 զորամաս) հրամանատար, գնդապետ Արտաշեն Աջատյանի ղեկավարությամբ, հրամանատարի տեղակալ, փոխգնդապետ Արա Սարգսյանի, «Էլբրուս» մարտավարական հրթիռային համակարգերի դիվիզիայի հրամանատար, փոխգնդապետ Վազգեն Վարդանյանի, «Իսկանդեր» մարտավարական հրթիռային համակարգերի դիվիզիայի հրամանատար, փոխգնդապետ Տիգրան Վարդանյանի և այլոց հրամանատարությամբ «Էլբրուս» մարտավարական հրթիռային համակարգը, որն ունի զգալիորեն ավելի մեծ կործանարար ուժ նախկինում օգտագործված զենքերի համեմատ, տեղափոխվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի (պատմականորեն՝ Բասարկեչար) շրջանի տարածք։ 2020 թվականի հոկտեմբերի 11-ին այս հրթիռային համակարգից՝ կանխամտածված 8F44 տիպի մարտագլխիկով և բարձր պայթուցիկ ազդեցությամբ հրթիռ է արձակվել՝ զինված հակամարտության գոտում չգտնվող Գյանջայի ուղղությամբ։ Քաղաքում ռազմական գործողություններ չեն իրականացվել, և ռազմական օբյեկտներ չեն գտնվել։ Հրթիռային հարվածի հետևանքով կանխամտածված սպանվել է 10 խաղաղ բնակիչ, 1 խաղաղ բնակիչ ծանր վիրավորվել է, 18-ը՝ թեթև, իսկ 32-ը՝ ստացել են անհայտ աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Նշենք, որ Բաքվում շարունակվում է խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմի նախապատրաստման և վարման, ցեղասպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության բռնի զավթման և պահպանման և բազմաթիվ այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացիների դատավարությունը։

• В Баку обнародованы имена армянских офицеров, причастных к удару по мирной Гяндже
На судебном процессе в Бакинском военном суде были изучены документы с перечислением имен некоторых военнослужащих ВС Армении, причастных к ракетному обстрелу Гянджи.
Как передает АЗЕРТАДЖ, согласно документам, под руководством командира 71-й базы хранения военной техники (воинская часть №51556), дислоцированной в Степанаванском районе Армении, полковника Арташена Аджатяна, заместителя командира полковника-лейтенанта Ары Саргсяна, командира дивизии тактических ракетных комплексов «Эльбрус» полковника-лейтенанта Вазгена Варданяна, командира дивизии тактических ракетных комплексов «Искандер» полковника-лейтенанта Тиграна Варданяна и других, на территорию Варденисского (исторически — Басаркечарского) района Гегаркуникской области Армении был переброшен тактический ракетный комплекс «Эльбрус», обладающий значительно большей разрушительной силой по сравнению с применявшимся ранее оружием.11 октября 2020 года ракета, оснащенная головной частью типа «8Ф44» с фугасным действием, была преднамеренно выпущена с этого ракетного комплекса в направлении Гянджи, которая не находилась в зоне вооруженного конфликта. В городе не велись военные операции и не были расположены военные объекты. В результате ракетного удара были преднамеренно убиты 10 гражданских лиц, 1 гражданскому лицу были причинены тяжкие, 18 гражданским лицам – легкие телесные ранения, 32 гражданским - телесные повреждения неустановленной степени.