• Շարունակվում է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների էլեկտրաֆիկացումը
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում սկսվել է ենթակայանների շինարարությունը, որը էլեկտրաէներգիա կապահովի 113 գյուղերի համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը Խանքենդիից, այս մասին հայտարարել է «Ազերիշիգ»-ի ներկայացուցիչ Իսմայիլ Ջավադզադեն՝ էներգետիկայի հարցերով աշխատանքային խմբի նիստում։
Նրա խոսքով, ազատագրված տարածքներում արդեն շահագործման է հանձնվել 110 կՎ լարման մեկ նոր ենթակայան, ևս երկուսը կառուցման փուլում են։ 35 կՎ ենթակայանների ստեղծման և արդիականացման աշխատանքները նույնպես շարունակվում են։
«Ազերիշըգ»-ի ներկայացուցիչը պատմել է 24 գյուղերում ենթակառուցվածքների ձևավորման մասին։ «Սկսվել է ենթակայանների շինարարությունը, որը կսպասարկի ընդհանուր առմամբ 113 գյուղի: Դրանցից մեկը Աղդամ քաղաքում գտնվող Թազաքենդ ենթակայանն է, որտեղ արդեն սկսվել են վերակառուցման աշխատանքները: Մեկ այլ նախագիծ է 113/30 Իստիսու ենթակայանը, որը «Ազերիշըգը» կառուցում է Քելբեջար քաղաքում: Զուգահեռաբար ընթանում է Քելբեջար քաղաքային ենթակայանի շինարարությունը», - ընդգծել է Ջավադզադեն:

• Продолжается электрофикация освобожденных территорий Азербайджана
На освобожденных территориях Азербайджана начато строительство подстанций, которые обеспечат электроснабжение 113 сел.
Как передает Report из Ханкенди, об этом заявил представитель «Азеришыг» Исмаил Джавадзаде на заседании рабочей группы по энергетике.
По его словам, на освобожденных территориях уже введена одна новая подстанция напряжением 110 кВ, еще две находятся на стадии строительства. Также продолжаются работы по созданию и модернизации подстанций 35 кВ.
Представитель «Азеришыг» рассказал о формировании инфраструктуры в 24 селах. «В целом же, началось строительство подстанций, которые будут обслуживать в общей сложности 113 сел. Одна из них - подстанция Тазакенд в городе Агдаме, где уже начаты работы по реконструкции. Другой проект - подстанция «113/30 Истису», которую «Азеришыг» возводит в городе Кяльбаджаре. Параллельно идет строительство городской подстанции Кяльбаджар», - подчеркнул Джавадзаде.
Он также сообщил, что в некоторые населенные пункты Шушинского и Кяльбаджарского районов электричество пока поступает по временным сетям.