• Փոխվել է Միլլի Մեջլիսում Նախարարների կաբինետի հաշվետվության ամսաթիվը
Ադրբեջանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ հաստատել է պատգամավորների առջև Նախարարների կաբինետի տարեկան հաշվետվության ամսաթիվը փոխելու մասին օրինագիծը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, խոսքը վերաբերում է «Ադրբեջանի Հանրապետության Նախարարների կաբինետին Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի մեջլիսի վստահության հարցը լուծելու իրավունքի լրացուցիչ երաշխիքների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններին։
Ընթացիկ տարբերակը սահմանում է, որ Նախարարների կաբինետը տարեկան հաշվետվություն է ներկայացնում իր գործունեության մասին Մլիլի մեջլիսի գարնանային նստաշրջանի հինգերորդ նիստում։ Նոր փոփոխությունների համաձայն՝ Նախարարների կաբինետը պարտավոր կլինի տարեկան հաշվետվություն ներկայացնել մինչև մարտի 31-ը։
Փոփոխությունների նպատակն է բարձրացնել հաշվետվությունների ներկայացման ընթացակարգի ճկունությունը և ավելի լավ համաձայնեցնել խորհրդարանի և կառավարության միջև ժամկետները՝ համաձայն նրանց աշխատանքային գրաֆիկների։ Թեև ամսաթիվը կորոշվի կողմերի համաձայնությամբ, առաջարկվում է այն սահմանափակել տարվա առաջին եռամսյակով։

• Меняется дата отчета Кабмина Милли Меджлису
Парламент Азербайджана одобрил в третьем чтении законопроект об изменении даты ежегодного отчета Кабинета министров перед депутатами.
Как сообщает Report, речь идет о внесении изменений в Конституционный закон «О дополнительных гарантиях права решения вопроса доверия Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Кабинету министров Азербайджанской Республики».
В действующей редакции предусмотрено, что Кабмин отчитывается о своей деятельности ежегодно на пятом заседании весенней сессии Милли Меджлиса. Согласно новым поправкам, Кабмин будет обязан ежегодно отчитываться до 31 марта.
Цель изменений — повысить гибкость процедуры отчетности и лучше согласовывать сроки между парламентом и правительством в соответствии с их рабочими графиками. Хотя дата будет устанавливаться по согласованию сторон, предлагается ограничить ее первым кварталом года.