• Բաքուն և Վաշինգտոնը քննարկել են համագործակցության հարցեր
Մայիսի 30-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Ջոշուա Հաքի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցերը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակը։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև գործընկերության կարևորությունը մի շարք բնագավառներում, էներգետիկ անվտանգության և մի շարք այլ ոլորտներում օգտակար համագործակցությունը, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը փոխադարձ շահերի շրջանակներում։
Հանդիպմանը դիտարկվել են տարածաշրջանային էներգետիկ նախագծերը, այլընտրանքային էներգիայի ոլորտում ծրագրերը, տրանսպորտային և հաղորդակցության ուղիների հեռանկարները, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ համագործակցությունը։
Ջեյհուն Բայրամովը հյուրերին տեղեկացրել է հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի ներկա վիճակի և հեռանկարների, ինչպես նաև այս ուղղությամբ առկա խոչընդոտների մասին։

ЗакрытьБаку и Вашингтон обсудили вопросы сотрудничества
30 мая министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял делегацию во главе с заместителем помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джошуа Хаком.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и США, а также текущее состояние процесса нормализации между Азербайджаном и Арменией.
Стороны отметили значимость партнерства Азербайджана и Соединенных Штатов по ряду направлений, полезного сотрудничества в области энергетической безопасности и в ряде других сфер, необходимость развития двусторонних отношений в рамках взаимных интересов.
На встрече были рассмотрены региональные энергетические проекты, планы в области альтернативной энергии, перспективы транспортных и коммуникационных линий, а также сотрудничество со странами Центральной Азии.
Джейхун Байрамов проинформировал гостей о ситуации в регионе в постконфликтный период, текущем состоянии и перспективах мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, о существующих препятствиях в данном направлении.
На встрече состоялся обмен мнениями по другим региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.