30 Մայիսի 2025 - 15:19
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էկոնոմիկայի առաջին փոխնախարար Էլնուր Ալիևը Բաքվում կայացած «Թուրք-ադրբեջանական գործարարներ և արդյունաբերողներ» հասարակական միավորման (TÜİB) 6-րդ ընդհանուր ժողովում։
Նրա խոսքով, ներկայումս փոխանակվում են համաձայնագրի տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ տվյալներ, և դիտարկվում է ազատագրված տարածքներում արտադրված ապրանքների վրա արտոնյալ ռեժիմը տարածելու հնարավորությունը։
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ Թուրքիան Ադրբեջանի երկրորդ կարևորագույն առևտրային գործընկերն է. «Անցյալ տարի մեր առևտրաշրջանառության արժեքը կազմել է 6.1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ այս տարվա հունվար-ապրիլին՝ մոտ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար»։

• Эльнур Алиев: Турция — второй по значимости торговый партнер Азербайджана
Как сообщает Report, об этом заявил первый заместитель министра экономики Азербайджана Эльнур Алиев на 6-м выборном Общем собрании Общественного объединения «Турецко-азербайджанские бизнесмены и промышленники» (TÜİB) в Баку.
По его словам, в настоящее время проводится обмен данными об экономических последствиях соглашения и рассматривается возможность распространения льготного режима на продукцию, производимую в освобожденных территориях.
Замминистра подчеркнул, что Турция — второй по значимости торговый партнер Азербайджана: «В прошлом году стоимость нашего товарооборота составила 6,1 млрд долларов США, а в январе-апреле этого года — около 2 млрд долларов США».
В рамках действующего преференциального соглашения планируется расширение перечня льготируемых товаров, добавил замминистра.