• Ալիևը և Հարմսը քննարկել են Ադրբեջանում ներդրումային մթնոլորտը
Մայիսի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Գերմանիայի տնտեսության արևելյան կոմիտեի նախագահ Միխայել Հարմսին։
Հանդիպման ժամանակ գոհունակությամբ նշվել են Իլհամ Ալիևի հանդիպումները՝ Միխայել Հարմսի, ինչպես նաև գերմանական գործարար շրջանակների և ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։ Ընդգծվել է Գերմանիայի նախագահի Ադրբեջան այցի դերը երկկողմ հարաբերությունների, այդ թվում՝ տնտեսական կապերի ընդլայնման գործում։ Կողմերը նշել են, որ Ադրբեջանի և Գերմանիայի միջև համագործակցությունը զարգանում է տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական:
Զրույցի ընթացքում հույս է հայտնվել, որ Միխայել Հարմսի այցը մեր երկիր արդյունավետ կլինի և լավ հնարավորություններ կստեղծի տնտեսական համագործակցության հարցերի քննարկման համար։
Հյուրը նշել է, որ այսօր կստորագրվի AZPROMO-ի հետ փոխադարձ տնտեսական նախագծերի ճանապարհային քարտեզ և ընդգծել է Ադրբեջանի նախագահի քաղաքական աջակցությունը այս հարցում։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրին, ինչի հետ կապված, գերմանացի ձեռնարկատերերը ներդրումներ են կատարում մեր երկրում։ Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ տնտեսական կապերի հեռանկարների շուրջ։

30 мая президент Азербайджана Ильхам Алиев принял председателя Восточного комитета германской экономики Михаэля Хармса.
На встрече с удовлетворением были отмечены встречи Ильхама Алиева с Михаэлем Хармсом, с представителями деловых кругов и компаний Германии. Была подчеркнута роль визита президента Германии в Азербайджан в расширении двусторонних отношений, в том числе экономических связей. Стороны отметили, что сотрудничество между Азербайджаном и Германией развивается в различных областях, включая торгово-экономическую.
В ходе беседы была выражена надежда на то, что визит Михаэля Хармса в нашу страну будет плодотворным и создаст хорошие возможности для обсуждения вопросов экономического сотрудничества.
Гость сообщил, что сегодня будет подписана дорожная карта взаимных экономических проектов с AZPROMO, и подчеркнул политическую поддержку президента Азербайджана в этом вопросе.
На встрече также был затронут благоприятный инвестиционный климат в Азербайджане, в связи с чем немецкие предприниматели вкладывают инвестиции в нашу страну. Далее состоялся обмен мнениями о перспективах экономических связей.