• Խազար Իբրահիմը շնորհակալություն է հայտնել Վաշինգտոնի քաղաքապետին
ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Իբրահիմը շնորհակալություն է հայտնել Վաշինգտոնի քաղաքապետ Մյուրիել Բաուզերին՝ մայիսի 28-ի՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության հիմնադրման, Ադրբեջանի անկախության օր հռչակելու 107-ամյակի պատվին համապատասխան հռչակագիր ստորագրելու համար:
Դեսպանը համապատասխան հրապարակում է արել X սոցիալական ցանցի իր էջում:
Հաղորդագրությունում նա շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետ Բաուզերին՝ 2025 թվականի մայիսի 28-ը Վաշինգտոնում Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության օր հայտարարելու համար։
«Սրտանց շնորհակալ եմ Ձեզ այս պատվի և գնհատման համար»։ ասվում է հրապարակման մեջ։
Հռչակագրում ընդգծվում է, որ 107 տարի շարունակ աշխարհի միլիոնավոր ադրբեջանցիներ մայիսի 28-ը նշել են որպես Անկախության օր։ Նշվում է նաև, որ 2025 թվականին կլրանա Ադրբեջանի անկախության վերականգնման 34-ամյակը և ԱՄՆ-ի ու Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-ամյակը։ Նշվում է, որ Ադրբեջանը դարձավ առաջին մուսուլմանական երկիրը, որը կանանց շնորհեց տղամարդկանց հետ հավասար իրավունքներ, այդ թվում՝ ընտրելու իրավունք։ «Ադրբեջանի դեսպանատան ներկայությունը և ադրբեջանական համայնքի նվիրվածությունը ազատության, հավասարության և արդարության սկզբունքներին մեզ հարստացնում է ինչպես երբեք», - ասվում է քաղաքապետի հայտարարության մեջ։
«Որպես Վաշինգտոն քաղաքի քաղաքապետ՝ ես 2025 թվականի մայիսի 28-ը հայտարարում եմ որպես Ադրբեջանի անկախության օր Վաշինգտոնում», - հայտարարել է Մյուրիել Բոուզերը։

• Хазар Ибрагим выразил благодарность мэру Вашингтона
Посол Азербайджана в США Хазар Ибрагим выразил благодарность мэру Вашингтона Мюриэл Баузер за провозглашение 28 мая — в честь 107-й годовщины создания Азербайджанской Демократической Республики — Днём независимости Азербайджана в столице США и подписание соответствующей декларации.
Посол сделал соответствующую публикацию в своём аккаунте в соцсети X.
В сообщении он выразил признательность мэру Баузер за объявление 28 мая 2025 года Днём независимости Азербайджанской Республики в Вашингтоне:
«От всего сердца благодарю вас за эту честь и признание!», — говорится в публикации.
В декларации подчёркивается, что на протяжении 107 лет миллионы азербайджанцев по всему миру отмечают 28 мая как День независимости. Также указано, что в 2025 году исполняется 34 года со дня восстановления независимости Азербайджана и 33 года со дня установления дипломатических отношений между США и Азербайджаном. Отмечается, что Азербайджан стал первой мусульманской страной, предоставившей женщинам равные с мужчинами права, включая избирательное право. «Присутствие Посольства Азербайджана и приверженность азербайджанской общины принципам свободы, равенства и справедливости обогащает нас как никогда», — говорится в заявлении мэра.
«Как мэр города Вашингтон, я провозглашаю 28 мая 2025 года в Вашингтоне Днём независимости Азербайджана», — заявила Мюриэл Баузер.