30 Մայիսի 2025 - 11:07
Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում տեղի է ունեցել` «Ջրային անվտանգություն և կլիմայի նկատմամբ դիմադրողականություն. CICA6i անդամ պետություններում շրջակա միջավայրի մարտահրավերների հաղթահարում» թեմայով միջոցառում, որը կազմակերպվել է` Ասիայում փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների համաժողովի (CICA) Ադրբեջանի նախագահության շրջանակներում և CICA քարտուղարության աջակցությամբ։
Ինչպես Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել՝ Սառցադաշտերի պահպանության միջազգային բարձր մակարդակի համաժողովի շրջանակներում:
Միջոցառման ժամանակ ելույթներ են ունեցել CICA-ում և COP29-ում Ադրբեջանի նախագահության անունից։ Նրանք ընդգծել են CICA-ի շրջանակներում Ադրբեջանի գործունեության մեջ բնապահպանական ասպեկտի կարևորությունը, ինչպես նաև COP29-ի նախապատրաստման համատեքստում բնապահպանական հարցերին հատկացված ուշադրությունը։ Տեղեկատվություն է տրամադրվել նաև Ադրբեջանի ջրային անվտանգության և միջազգային համագործակցության ոլորտում ներդրման վերաբերյալ՝ ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում։
Մասնակիցները քննարկել են կլիմայի փոփոխության պատճառով սառցադաշտերի արագացված հալման ազդեցությունը ջրային անվտանգության վրա և ընդգծել են կլիմայական հարմարվողականության և երկարաժամկետ կայունության անհրաժեշտությունը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման գործում համատեղ գործողությունների և համագործակցության նշանակությանը։
Բացի այդ, զեկույցներ են ներկայացվել CICA-ի անդամ երկրների տարածաշրջանում՝ կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած ջրային անվտանգության մարտահրավերների, ինչպես նաև ջրային ռեսուրսների կառավարման սննդի անվտանգության վրա ազդեցության վերաբերյալ։

• СВМДА оценил вклад Азербайджана в водную безопасность
В столице Таджикистана, городе Душанбе, состоялось мероприятие на тему «Водная безопасность и климатическая устойчивость: решение экологических вызовов в государствах-членах СВМДА», организованное в рамках азербайджанского председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), а также при поддержке Секретариата СВМДА.
Как сообщили Report в Министерстве иностранных дел Азербайджана, встреча прошла в рамках Международной конференции высокого уровня по сохранению ледников.
На мероприятии были озвучены выступления от имени председательства Азербайджана в СВМДА и COP29. В них была подчеркнута важность экологического измерения в деятельности Азербайджана в рамках СВМДА, а также внимание, уделяемое вопросам экологии в контексте подготовки к COP29. Также была представлена информация о вкладе Азербайджана в вопросы водной безопасности и международного сотрудничества как на глобальном, так и на региональном уровнях.
Участники обсудили влияние ускоренного таяния ледников вследствие изменения климата на водную безопасность, подчеркнули необходимость климатической адаптации и обеспечения долгосрочной устойчивости. Особое внимание было уделено значению совместных действий и сотрудничества в эффективном управлении водными ресурсами.
Кроме того, были представлены доклады о вызовах водной безопасности, вызванных изменением климата в регионе стран-членов СВМДА, а также о влиянии водного управления на продовольственную безопасность.